Od ledna 2022 nesmí makléř telefonicky oslovovat soukromé osoby bez jejich souhlasu

 Od ledna 2022 nesmí makléř telefonicky oslovovat soukromé osoby bez jejich souhlasu

O Novele zákona o elektronických komunikacích, která vstoupí v účinnost 1. ledna 2022, se hodně mluví zejména v souvislostí s tzv. Cookie lištou, o které píšeme v jiném článku na tomto webu.

Princip, který mění stávající praxi, je přechod z tzv. režimu opt-out na režim opt-in. Zjednodušeně řečeno: dosud bylo možné oslovovat pomocí prostředků dálkové komunikace osoby a shromažďovat o nich informace s tím, že tyto osoby měly právo oslovování odmítnout či vás zpětně zažádat o vymazání svých údajů z vaší databáze (opt-out). Nyní se karta obrací.

V režimu opt-in není možné soukromou osobu s marketingovým sdělením oslovit bez jejího výslovného (a vámi pečlivě zdokumentovaného) souhlasu.

Zpřísnění pravidel se ale netýká jen provozování webových stránek s nabídkou realit. Ovlivní i možnost náběru nových nemovitostí, kdy makléři obvolávají lidi, kteří nemovitost nabízení na realitních serverech apod.

Od roku 2022 bude možné bez výslovného souhlasu telefonicky s obchodní nabídkou kontaktovat pouze ty osoby, které ve veřejných seznamech uvádějí, že si přejí být oslovovány za účelem marketingu. Tím se může myslet i nabízení zboží a služeb, tedy do tohoto vymezení spadají i realitní makléři, provádějící náběr nových nemovitostí.

POZOR AKTUALIZACE: NORMA VSTOUPÍ V ÚČINNOST PO PŘECHODNÉM OBDOBÍ, TEDY 1. 7. 2022.

 Od ledna 2022 nesmí makléř telefonicky oslovovat soukromé osoby bez jejich souhlasu

Více k tomu můžeme citovat Monitorovací zprávu 7/2021, kterou vydal Český telekomunikační úřad: „Nově bude požadován výslovný souhlas účastníka s tím, aby by mohl být kontaktován za účelem marketingu. Pokud nebude v účastnickém seznamu jeho souhlas uveden, pak se bude mít za to, že si takový marketingový kontakt nepřeje. To se samozřejmě nebude týkat situací, kdy jej kontaktuje lékař, poskytovatel služeb, prodejce zboží a další, kteří mají možnost „volání“ svým klientům ošetřenou v rámci pravidel ochrany osobních údajů, a to souhlasem klienta, oprávněným zájmem společnosti nebo nějakým zákonným důvodem."

V pořádku by mělo naopak stále být telefonování soukromým osobám za jiným než obchodním účelem. Makléř bude moci tedy nadále volat klientům s dotazy na podpis smlouvy, oslovovat majitele sousedních nemovitostí s věcnými dotazy apod.

Dle našich informací jsou dotčené zejména způsoby komunikace přes telefon a e-mail. Naopak by se novela zákona neměla dotýkat komunikace přes sociální sítě, klasické dopisy, osobní schůzky, networking, konference a semináře.

Protože zatím není úplně jasné, jak bude novela aplikována v popsaných případech z praxe realitních makléřů, bude třeba počkat, jak se celá situace zkonsoliduje po Novém roce. Velmi očekávaný bude například přístup Úřadu na ochranu osobních údajů nebo vymáhání nových pravidel ze strany ČTÚ.

Podrobnější text od advokátky Kateřiny Grézlové si přečtěte zde.
 


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: