26.1.2024, autor: Markéta Kněžínková - Mazancová
Rétorické schopnosti jsou v obchodě snad tím nejdůležitějším „skillem“. Umění vyjednávat a přesvědčit protistranu dokáže rozhodnout o vaší makléřské kariérní dráze. Skvělou zprávou je, že vyjednávání se dá naučit. V tomto článku představíme model BATNA. Čtěte dál.
Určitě ale víte, že štěstí přeje připraveným a je přitom jedno, co děláte – zda vaříte, chcete být programátorem, chcete uběhnout půlmaraton pod dvě hodiny nebo máte v plánu stát se zabijáckým vyjednavačem. Přečtěte si pár našich rad a začněte brát vyjednávání jako hru. Vhoďte minci – HRA ZAČÍNÁ.
Bod odchodu z vyjednávání
Před vyjednáváním by si měl každý udělat analýzu a rozvoj své BATNY (= limitu). Ta pomůže určit, jaký je bod odchodu z vyjednávání.
Jaká je hodnota vašeho času?
Pokud se aktuálně intenzivně staráte o 50 nemovitostí na prodej a víte, že ještě celý následující rok budete mít zcela plný diář, pravděpodobně nebude mít důvod jít dolů s cenou vaší provize. Pakliže naopak seznam vašich zalistovaných zakázek zeje prázdnotou, zákazník vás snadno přesvědčí, abyste šel s provizí z 5 % třeba na 4 nebo dokonce 3 %. Hodnota vašeho času je tím, co BATNU nepochybně ovlivňuje.
Někdy je lepší dát něco zadarmo a později získat víc
Máte nového klienta, který potřebuje ocenit byt po své nedávno zesnulé babičce pro účely tržního ocenění (předpokládejme, že na takové ocenění máte kompetenci)? Za takový odhad se obvykle platí. Vy ovšem víte, že by vám klient mohl dát dobrou referenci nebo dokonce byt do prodeje. Za odhad byste stejně dostali minimální částku. Proto jej raději uděláte pro klienta zdarma s očekáváním budoucích výhod.
Co všechno je třeba mít před vyjednáváním připravené?
- Naše optimistické a pesimistické cíle,
- naši BATNU,
- odhad optimálních a pesimistických cílů,
- odhad oponentovy BATNY,
- objektivní kritéria.
Přejeme hodně úspěchů při vyjednávání a při rozvoji vašich obchodních dovedností :-).