Atypické byty: co je to skybox, duplex, penthouse, loft či mansarda?

Autor: Markéta Mazancová, datum: 22.2.2023  

V realitní inzerci se můžeme setkat s pojmy, jakými jsou penthouse, loft či mansarda a mnoha dalšími. Ujistěte se, že víte, co dané pojmy znamenají.

Co je to skybox?

Tímto neobvyklým termínem označujeme luxusní prosklená apartmá na sportovním stadionu, který si lze dlouhodobě pronajmout. Lze se setkat i s možností ročního pronájmu. Součástí skyboxu bývá soukromý bar, předsíň, sociální zařízení, šatna, velký obývací pokoj a balkon s jednou či více řadami sedadel, které jsou přímo v hledišti stadionu. Skybox bývá k dispozici nejen během zápasů, ale také jako exkluzivní kancelář pro každodenní využití.

Co je to penthouse?

Pod pojmem penthouse rozumíme velkometrážní byt na střeše bytového domu. Prakticky si jej lze představit tak, že část střechy bytového domu tvoří onen byt a zbytek střechy je s bytem funkčně propojen a má funkci zahrady nebo velké terasy. Penthousy bývají luxusní a mívají panoramatické výhledy. 
 
Cena penthousů často převyšuje i tržní cenu vil, přesto je o ně poměrně velký zájem. Ty nejdražší penthousy se nacházejí v historických centrech velkoměst, kde nabízejí výhled na historické památky. 

 Atypické byty: co je to skybox, duplex, penthouse, loft či mansarda?

Co je to duplex?

Duplex je ve své podstatě velmi podobný penthousu. Taktéž se jedná o velkometrážní luxusní byt avšak s tím rozdílem, že byt může být umístěn v kterémkoliv poschodí, přičemž venkovní prostor představuje velká terasa.

Co je to loft?

O něco známějším pojmem je “loft”. Ačkoliv se do značné míry podobá klasickému bytu, můžeme u něj pozorovat otevřenější vnitřní prostory s minimem příček. Typická je u něj klasická kuchyně, která je propojená s obývacím pokojem a jídelnou. V jednom společném otevřeném prostoru zde můžeme najít ale i ložnici, šatnu nebo koupelnu. Loft mívá obvykle velká okna, vysoké stropy a otevřený vzdušný prostor, což je typické pro průmyslové a tovární prostory.

 Atypické byty: co je to skybox, duplex, penthouse, loft či mansarda?

Co je to mezanin a mezonet?

Ačkoliv se jedná o velmi podobné pojmy, každý z nich má zcela jiný význam. Zatímco pojem mezonet vypovídá o dispozici daného bytu, pojem mezanin udává, ve které části domu se byt nachází.


Mezaninový byt je takový byt, který se nachází ve zvýšeném přízemí, tedy mezi přízemím a prvním patrem. 


Mezonet je vícepodlažní byt. Často bývá vytvořený i propojením bytů v různých patrech. Může být také vytvořený z prostor s velmi vysokými stropy, kde je druhé patro dodatečně vytvořené.

Mansardové byty neboli mansarda

Pojem mansarda pochází z 16. století z Francie a jejich jméno odvozujeme od jména architekta Nicolase Françoise Mansarta. Zatímco v tehdejších dobách byly mansardové byty brány jako podřadné, protože do nich často táhlo a nacházely se až v nejvyšším patře (bez výtahu:)), dnes jsou mansardové byty považované často za “lepší byty”. 


Samotná podstata mansardové střechy pak spočívá v tom, že mívají lomené krokve s menším nebo větším sklonem a kleštiny i vaznice jsou posunuté výš, právě do roviny zlomu. Díky tomu pod nimi vznikne velký volný prostor.

 Atypické byty: co je to skybox, duplex, penthouse, loft či mansarda?

Co je to studio?

Pojem studio k nám přišlo z Velké Británie a označuje “staromládenecký” byt. Obvykle sestává z jednoho pokoje, který slouží jako obývací pokoj, ložnice i jídelna. Koupelna je malá a kuchyň je jedna malá samostatná místnost nebo je řešena pouze jako kuchyňský kout. Studio obvykle bývá velké 45-50m2. V nabídce realitních kanceláří se s tímto pojmem příliš často nesetkáte, mnohem častěji se používá pojem garsonka či garsoniéra. 


Co je to cabin?

Pojďme se na závěr odklonit od bytové tématiky a představit si pojem “cabin”. V překladu z angličtiny pojem znamená např.: “bydlet v chatrči”, “chata”, “chatka”, “”chatrč”, “babina”, “kajuta”. V současné terminologii bývají pojmem “cabin” označené luxusní chaty ke krátkodobým pronájmům, které nezřídka mívají velké množství dřevěných prvků, včetně dřevěného obkladu coby fasády. Pro zatraktivnění pobytu mívají cabins wellness prvky (saunu či vířivku) a velkoformátová okna.


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: