Pro makléře: Jak se vypořádat se syndromem vyhoření?
Autor: Markéta Mazancová, datum: 25.11.2022
Je těžké si představit, že byste opět mohli začít mít vaši práci rádi? Namísto smysluplné činnosti trávíte hodiny prohlížením volných pracovních pozic. Do ničeho se vám nechce a nespokojenost přesáhla i do vašeho osobního života. Dost! Pravděpodobně máte tu čest se syndromem vyhoření. Jak s ním bojovat?
První, co byste měli udělat ještě předtím, než za makléřským řemeslem spálíte mosty, je dát si volno. A vemte jed na to, že jeden den vám stačit nebude. Pakliže vám všechno kolem říká, že je čas na změnu, domluvte se s některým z vašich kolegů a přesměrujte na něho své pracovní telefonní číslo a email. Pokud přesměrovat telefonní číslo nelze, prostě mu dejte svoji SIM kartu a pro vaše osobní účely si obstarejte novou. Však vy to nějak vymyslíte.
Co dál?
Smiřte se se svojí letargií a chvilku se jí poddejte. Má svůj význam. Pozorujte, co vám chce říct. Následně postupujte v těchto krocích.
1. Pořádně si doma ukliďte
Nemusíte být fandy do filosofických řečí nebo feng-shui, abyste věděli, že dobře se cítíme v uklizených prostorech. Proveďte proto hloubkový úklid. Bezmilostně vyházejte vše nepotřebné. Do kontejneru to zkrátka hrňte ve velkém. Zbývající věci roztřiďte. Fajn systém je třeba ten od Marie Kondo (jakkoliv je kritizovaný). Určitě stojí alespoň za zvážení.
3. Setkejte se s každým, kdo pro vás něco znamená
Lidstvo je tu pěknou řádku milionů let. Celou dobu jsme žili v tlupách a měli své místo v komunitě. Individualismus se nosí až posledních pár (desítek) let. Žít pouze sám za sebe proto není nic přirozeného. Mnohem lépe se budete cítit, pokud budete někam patřit a obklopíte se blízkými lidmi. Setkávání se s ostatními vás nabije energií a dost pravděpodobně vás navede na zajímavé myšlenky. Kromě toho začnete na svůj svět pohlížet očima lidí z vašeho okolí. To vám dodá jistého nadhledu.
Navštívit můžete také psychologa, kouče nebo jiného odborníka. I on vám může pomoci utřídit si myšlenky a nasměrovat vás správným směrem.
4. Pohyb, zdravý životní styl a koníčky
Syndrom vyhoření může souviset také se špatnými spánkovými návyky, nedostatkem pohybu nebo absencí vlastních koníčků. Pokud nemáte koníčky nebo trávíte noci po barech, pravděpodobně vám to na pracovním elánu nepřidá. Život není jen o práci, ale také o koníčcích a nových impulsech.
5. Zvažte možnosti
Co jiného byste dělali, kdybyste nebyli makléřem? Jakou jinou pozici byste zkusili? Vyhovovalo by vám spíše nějaké zaměstnání, ze kterého byste chodili “s čistou hlavou”? Nebo byste se raději pustili do nového podnikání?
6. Ohlédněte se a dejte si termín
Projděte si, co jste za svoji makléřskou kariéru zažili. Vyštrachejte děkovné dopisy, emaily a kladné recenze od vašich klientů. Připomeňte si, kolik jste se toho od začátku naučili a kolik jste museli překonat nesnází.
7. Co takhle nová strategie?
Zvažte, co jste dělali špatně. Nevyhovoval vám váš time-management? Máte pocit, že jste pracovali neefektivně? Zkuste si přečíst pár knih o lepším rozložení času a pracovní efektivitě.
Pusťte se do kreativního procesu. Založte si web nebo redesignujte ten stávající. Vytvořte si nový podnikatelský plán. Dnes navíc existuje spousta koučů a různých konzultantů, kteří vám s vaší strategií pomohou. O pomoc byste se neměli stydět říct ani řediteli kanceláře.
8. Zajděte do kanceláře a stanovte si termín
Je čas na pokus o návrat. Zajděte opět do kanceláře mezi své kolegy a pokuste se začít podle nově stanovené strategie. Stanovte si termín, do kterého se rozhodnete, zda změnit obor nebo ne.
9. Rozlouskněte to
Stále cítíte ke své práci odpor? V pořádku. Vykašlete se na to. Stejně by vám to s makléřinou neklapalo. Alespoň víte, že jste udělali maximum.
Vrátíte se k práci makléře? Hurá! Velká životní zkouška je za vámi a posílila vás. Celá situace se podobá hádce s blízkým přítelem, se kterým jste si následně vše vyříkali a odpustili si. Význam vašeho přátelství se tím utvrdil. Stejné je to s prací.
Věřte, že po takovém restartu vstanete z popela silnější, moudřejší a nezastavitelnější než kdy dříve. A nyní budete stoupat už jen a jen ke stále zelenějším a zelenějším pastvinám…
Přejeme vám, ať uděláte správné rozhodnutí a opět si užíváte práce naplno.