ŽÍT S MÁLEM A BYDLET V MALÉM aneb Tiny House Movement

5.6.2024

Kolik prostoru člověk potřebuje pro svůj život? Je možné žít jen s minimem věcí? Lze vůbec bydlet udržitelně a nezávisle? Odpovědi vám dá hnutí Tiny House Movement.

 ŽÍT S MÁLEM A BYDLET V MALÉM  aneb Tiny House Movement

Jak to vlastně celé začalo…

Filozofie Tiny House hovoří jasně ve prospěch minimalismu. Hromadění věcí považuje za společenský nešvar. Přívrženci hnutí odmítají konzumní životní styl dnešní kapitalistické společnosti. Celoživotní zadlužení a následná nekončící péče o velký dům podle nich vytváří z lidí otroky - otroky jejich vlastního domu.
Nicméně, řekněme si to na rovinu. Hlavním důvodem počátku stavění mini domků byla ekonomická tíseň a snižování dostupnosti běžného bydlení. Fenomén Tiny House se v jisté podobě objevoval už během 20. století ve Spojených státech a dalších anglofonních zemích. Popularita malých domků však prudce stoupla až po velké finanční krizi v roce 2008. Mnoho lidí v USA ztratilo střechu nad hlavou a hypotéky se staly nedosažitelnými. Začal se psát příběh maličkých a finančně dostupných domků…
Termín Tiny House se ujal i v české kotlině. Nejvýstižnější český překlad zní „maličký domek“. Nicméně originální anglický název se u nás vžil natolik, že už se ho nikdo nesnaží překládat. 

 ŽÍT S MÁLEM A BYDLET V MALÉM  aneb Tiny House Movement

Hlavní atributy hnutí Tiny House

Minimalismus jako životní styl. Hnutí klade důraz na zmenšování obecně; tedy nejen na zmenšování obytné plochy.Vybavení a věci z bytu 4+1 zkrátka do mini domku ani při nejlepší vůli nevměstnáte. Před nastěhováním do Tiny Housu se tedy logicky musíte zbavit věcí, které nutně nepotřebujete. Méně a s rozvahou budete i nakupovat. Během celého zmenšovacího procesu navíc můžete zjistit, že život bez hromadění je velmi osvobozující. Anebo vám dojde, že tento způsob bydlení rozhodně není pro vás.


Svoboda. Pocit svobody je významným atributem celého hnutí. Tiny Houses jsou totiž přemístitelné mobilní domky. Po koupi Tiny Housu jste hrdým majitelem domku na kolech a můžete si ho zaparkovat, 
kde chcete (samozřejmě s příslušnými povoleními). Ukotvit ho můžete buď na kolech či patkách. Nebo si ho můžete vzít s sebou na cesty. Pokud však po ničem podobném netoužíte, můžete si pořídit domek polo-mobilní, který si jen přivezete na vybrané místo a ukotvíte za pomoci betonových patek, zemních vrutů či betonových pásů.


Ekologie, udržitelnost a soběstačnost. Principy hnutí rezonují s lidmi, kteří hledají alternativní řešení bydlení i po ekologické stránce. Zanechání minimální ekologické stopy během stavby i provozu objektu je pro přívržence hnutí zcela zásadní. Pokud vám dopad naší existence na životní prostředí není cizí, můžete ke stavbě svého obydlí využít biologických a netoxických materiálů jako je juta, dřevo, konopí, minerální vlna či recyklovat již použité materiály. Mnoho nadšenců Tiny Houses žije udržitelně a soběstačně – nebojte se používat obnovitelné zdroje energie, solární panely a baterie k uložení energie, kompostovací toalety, systém na sběr dešťové vody, recyklaci šedé vody apod.


Soužití s přírodou. Obytný prostor malého domku je, jednoduše řečeno, malý. Nabízí se zde možnost rozšířit svůj životní prostor i do okolí; do zahrady, na louku či na kraj lesa. Už před koupí mini domku byste si měli rozmyslet, jakým způsobem obydlí zasadíte do okolní krajiny, abyste ji nenarušili. 


Kreativně rozvržený interiér. Prostor v Tiny Housu je velmi omezený. Naopak kreativitě se zde meze nekladou - detailní rozvržení interiéru je třeba inovativně rozplánovat. Každý centimetr se počítá! 
K prostorově úspornému uspořádání můžete využít multifunkční nábytek, který se dá sklopit nebo zasunout. Další místo ušetříte vybudováním vyvýšeného patra na spaní, čímž zvětšíte obytnou plochu. Úložné prostory ukryjte na nečekaných místech  - pod lavici na sezení, do schodů do spacího patra, do konstrukce nábytku či do stěn.


Cenová dostupnost. Jednou z hlavních předností Tiny Housu je jeho cenová dostupnost. Nespornou výhodou tohoto druhu bydlení je fakt, že se nemusíte na desítky let svazovat hypotékou Výstavba nebo i nákup mini domku vás bude stát významně méně než koupě běžného domu. Výrazně se vám taktéž sníží náklady na údržbu a služby. Další nemalé peníze můžete ušetřit tak, že si Tiny House postavíte na pronajatý pozemek, pokud zrovna nejste hrdým majitelem svého vlastního. 


DIY (postav si sám). Konstrukce Tiny Housu se nejčastěji realizuje formou klasické trámové dřevostavby. Pokud jste šikovný kutil nebo máte jednoho doma, stavbu zvládnete postavit levou zadní. Pozor však, aby vše bylo pevné – asi by nebylo příjemné, když by se dům při převozu 
po silnici celý rozložil. 

Legislativa Tiny Houses v ČR

Už na základě názvu můžeme do kategorie Tiny House zařadit jakékoliv obydlí s velmi malou užitnou plochou. Nicméně definice Tiny Housů je v současném stavebním zákoně ČR stále velmi vágní a není v české legislativně jednoznačně zakotvena. Mezi Tiny Housy můžeme zařadit například maringotky, malé dřevostavby bez základů, modulární domy, lodní kontejnery a jiné atypické objekty (jurty, hausbóty apod.). Obecně se velikost domku pohybuje okolo 20 m2, nemusí to však být vždy pravidlem. Interpretace toho, co vlastně takový malý domek je anebo není, se tedy může různit v závislosti na regionu či městu. A především v závislosti na tom, zda narazíte na problémového úředníka.
Pokud jste se v maličkých domcích vzhlédli a plánujete si nějaký pořídit, je dobré vědět pár věcí ohledně toho, jak si ušetřit zbytečné komplikace s úřady. 
Tiny House můžete například nechat klasifikovat jako zemědělskou stavbu, v případě, že ho umístíte do sadu nebo do vinice. Můžete z něj udělat stavbu pro zemědělské pracovníky či vám může posloužit jako sklad zemědělského nářadí. 
Pokud jste šťastným majitelem kousku lesa a rádi byste svůj Tiny House umístili na jeho okraj, nabízí se vám možnost nechat domek klasifikovat jako náhradu posedu pro myslivce či jako ochranu před zvěří. K tomu bude potřeba získat příslušná povolení a znát místní legislativní omezení.
Máte už na svém pozemku stavbu s číslem popisným? Tiny House pak může sloužit jako doplňková stavba k této stavbě hlavní. Pozor na jistá omezení – v tomto případě by plocha Tiny Housu neměla překročit 25 m² a výška by neměla být větší než 5 metrů.
Tiny House je často chápán jako „výrobek plnící funkci stavby“, tudíž pro něj neplatí stejné regulační požadavky jako u běžné stavby. Budete však muset získat územní souhlas a vás pozemek by měl být zahrnut v územním plánu. Je třeba dbát na to, aby vše bylo v souladu s místními stavebními a územními předpisy.
V některých situacích může být Tiny House považován za přípojné vozidlo a vy ho můžete zaparkovat všude, kde je to povoleno. Avšak pozor – pokud váš domek na kolech napojíte na veřejné sítě či si k němu přistavíte terasu, může být stále považován za „výrobek plnící funkci stavby“.
Opatrní buďte obzvláště v případech, kdy chcete umístit svůj domek v oblasti CHKO. Většinou budete potřebovat zvláštní povolení a také je potřeba zjistit, jaká omezení platí v této konkrétní oblasti.

Všechno zní skvěle, ALE…

Tiny House Movement není jen bublina přetřená na růžovo. Nenechte se mýlit; život v Tiny Housu naopak přináší zcela zásadní výzvy. 
Zapomeňte na slovo soukromí a cokoliv, co se s tímto pojmem pojí. Váš domácí život se děje v jednom a tom samém prostoru. Pokud prostor sdílíte s vícero členy domácnosti, visí nad vámi hrozba nemoci zvané ponorková. Pozor - před ostatními se nikam neschováte.
Idea bydlení v mini domku je také lehce diskriminační k početným rodinám; pokud ta vaše čítá například šest členů, pravděpodobně se do domku jednoduše nevejdete. 
Nečekané trable mohou v mini domku čekat na jeho vysoké či prostorově výrazné obyvatele. V malém domku je všechno překvapivě… menší. O dost menší. 
V případě, že spíte ve vystavěném patře, může například zlomená noha představovat neřešitelný problém. K zaslouženému odpočinku byste zřejmě neulehli, neboť byste se po žebříku do svého lože nejspíše nedostali. Tato úsměvná překážka  by však neměla stát v cestě vašemu přesvědčení o tom stát se právoplatným členem hnutí mini domků.


Tiny House Movement vnáší svěží a potřebný dialog do současné problematiky bydlení. Zpochybňuje konvenční představy o vlastnictví nemovitosti. Pokud přemýšlíte o posunu k soběstačnějšímu, naplňujícímu a udržitelně orientovanému způsobu života a zároveň nedisponujete velkým finančním polštářem, může být pro vás bydlení v Tiny Housu to pravé ořechové. 



Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: