Koupě nebytového prostoru za účelem bydlení. Ano, či ne?

Markéta Mazancová, 23.8.2023

Nebytové prostory bývají často levnější než byty. Současný nedostatek bytů za přijatelné ceny nás nutí hledat alternativy. Proč je, či není vhodné koupit nebytový prostor?

 Koupě nebytového prostoru za účelem bydlení. Ano, či ne?

Co jsou to nebytové prostory?

Za nebytový prostor se považuje takový prostor, který není určený k trvalému bydlení. Jedná se zejména o: ateliéry, kanceláře, garáže apod. Velmi často je prostor v katastru veden jako „jiný nebytový prostor.” 
 

Proč vlastně kupovat nebytové prostory za účelem bydlení?

Většinou je argument zcela jasný - nižší pořizovací cena.
 

Proč není vhodné kupovat nebytový prostor za účelem bydlení?

Nebytové prostory jsou jako nebytové zkolaudované z nějakého důvodu. Většinou jsou to horší podmínky - příliš okolního hluku, nedostatek denního světla, špatný přívod vzduchu, nemožnost větrání apod. V takovém prostoru se prostě špatně bydlí.

V nebytovém prostoru vám také nepovolí trvalé bydliště. Což samozřejmě neznamená, že tam nemůžete trvale bydlet. Je ale pravda, že trvalé bydliště můžete mít třeba u rodičů, nebo na obecním úřadě.

Dalším problémem bude financování. Na nebytový prostor vám banka tak snadno klasickou hypotéku nedá. Proto musíte počítat s vyšším úrokem.

Nebytový prostor obtížně pronajmete jako byt (viz níže).

Hůře se vám bude také později prodávat.
 

Pokuta za bydlení v nebytových prostorech

Podle § 178 odst. 1 písm. g) zákona č. 183/2006 Sb., o stavebním zákoně, se přestupku dopouští ten, kdo užívá stavbu v rozporu s určeným účelem, ke kterému byl prostor zkolaudovaný nebo ten, který to umožnil jiné osobě. Výše pokuty může dosáhnout až půl milionu korun.

Pronájem nebytových prostor

V dřívějších dobách platilo, že pokud někdo pronajmul nebytový prostor za účelem bydlení, byla nájemní smlouva neplatná. To nyní neplatí. Nájemní smlouva platná bude za předpokladu, že prostor je fakticky uzpůsobený k bydlení a obě strany s podmínkami souhlasí.
 

Je možné prostor zkolaudovat na bytový?

To záleží. Bytové prostory mají nějaké normy, a pokud je prostor neplní, tak to možné není. Třeba s příliš nízkými stropy nic nenaděláte. Oproti tomu jindy může stačit udělat drobné změny a pouze vyřídit papírování. Stejný postup vás samozřejmě bude čekat i tehdy, pokud budete měnit bytové prostory na nebytové. 

 Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: