Řekli si své „ano” a vzali si společnou hypotéku. Teď se rozvádějí. Co se společnou hypotékou? Jak se nejlépe domluvit?
Úroveň rozvodovosti v České republice je dlouhodobě vysoká. V číslech nám sice počet rozvodů za poslední roky mírně klesl, klesl však také počet sňatků. Zjednodušeně řečeno - počet rozvodů v ČR se po roce 2000 drží mezi 40-50 %. To jsou dost vysoká čísla na to, aby se lidé zamysleli nad tím, jak nejlépe postavit rodinou hypotéku a co se s ní stane v případě rozvodu.
Společná hypotéka
Společnou hypotéku si mohou sjednat nejen manželé, ale také nesezdaní partneři. V případě, že vztah klape, jak má, hypotéka přináší mnoho výhod. Hlavní benefit spočívá v tom, že dva žadatelé se samostatnými příjmy snáze dosáhnou na takový úvěr, aby s ním mohli financovat i dražší nemovitost. Dva žadatelé budou také snáze splácet a mohou se cítit v bezpečí, že budou mít na splátky, pokud jednomu z nich vypadne příjem. Zatím vše vypadá růžově, problém nastane až tehdy, pokud nastanou rozepře a bude hrozit rozchod či rozvod.
Jaké jsou další možnosti uzavřít hypotéku?
#Možnost 1: Hypotéka jednoho z partnerů
Jestliže si jeden z partnerů sjednal hypotéku na nemovitost ještě před uzavřením sňatku, hypotéka i vlastnictví nemovitosti mu zůstane. Důležité je vědět, že nemovitost pořízená na hypotéku nespadá do společného jmění manželů.
#Možnost 2: Společná hypotéka před vstupem do manželství
I zde platí, že hypotéka sjednaná před vstupem do manželství nespadá do SJM. Proto se po rozchodu či rozvodu musí partneři na vypořádání hypotéky dohodnout.
#Možnost 3: Může o hypotéku požádat jeden z manželů?
Už jste uzavřeli manželství, a přesto chcete požádat o hypotéku samostatně? Nejprve je třeba mít upravený majetkový režim manželů. To je možné učinit jak před vstupem do manželství, tak i v jeho průběhu. Za trvání manželství je možné zúžit SJM tím, že sepíšete notářský zápis. Ten následně předložíte bance. V takovém případě podepisuje úvěrovou smlouvu pouze jeden z partnerů a druhého z manželů se nijak netýká.
Pokud by se nepodařilo majetkový režim manželů upravit, budou muset vždy podepsat smlouvu oba partneři a oba také budou muset hypotéku splácet.
Co dělat, když jeden z manželů přestane společnou hypotéku splácet?
Tahle nespravedlivá situace je samozřejmě problém. Společná hypotéka se musí splácet stůj co stůj a pokud se tak nestane, záznamy v registru dlužníků vzniknou i poctivě splácejícímu z partnerů. Jestliže taková situace nastane, nejlepší variantou je kontaktovat banku a domluvit se na dalším postupu. Společně se pak můžete dohodnout na snížení výše splátek, nebo na prodloužení doby splácení.
Co dělat v případě rozvodu?
Jednou z možností je, že jeden z partnerů vyplatí druhého a nemovitost i hypotéku si ponechá. Pokud ještě rozvedeni nejsou, je možné notářským zápisem zúžit SJM. Další splácení hypotéky už bude dále jen úkolem jednoho z manželů. Je samozřejmě potřeba, aby tento z partnerů měl dostatečné příjmy na splácení. Jestliže příjmy ani jednoho z manželů na nemovitost nestačí, nezbývá než nemovitost prodat a z peněz z prodeje hypotéku zaplatit.
Jak probíhá vyplacení partnera z hypotéky?
Při rozchodu či rozvodu bývá nejtěžší se dohodnout, jaká je vlastně aktuální hodnota daného podílu. V momentě, kdy se podaří hodnota podílu vyčíslit, musí se vyřešit, jak bude podíl vyplacený. Jestliže má daný člověk vlastní úspory (které nespadají do SJM), pak je vše jednoduché. Stačí prokázat bance, že máte dostatečný příjem a vyplatit partnera.
V případě, že dostatečné množství vlastních úspor nemáte, můžete zkusit požádat o navýšení hypotéky, nebo refinancovat úvěr u jiné banky. Další možností je přizvat k hypotéce dalšího žadatele - tím bývají nejčastěji rodiče, nový partner či jiný rodinný příslušník.
Gentlemanská dohoda
Další z možností, která je ve hře v případě rozvodu, je gentlemanská dohoda. Jedná se o variantu, kdy si bývalí partneři hypotéku nechají i po rozvodu. Tato možnost se dá využít pouze v případě, kdy se spolu partneři dokáží domluvit. To je ovšem velmi často jen zbožné přání. Společnou hypotéku si nechávají například tehdy, když se rozhodnou, že si nemovitost nechají jako budoucí bydlení pro děti a prozatím budou nemovitost pronajímat. Nebo v případě, kdy je jeden z partnerů velkorysý a nadále nechá druhého z nich v domě žít.