Vývoj realitního trhu: Proč půjdou ceny chat dolů a na co se připravit?

Autor: Markéta Mazancová, datum 28.2.2023

Vývoj cen nemovitostí dostává dlouhodobě a turbulentně na frak. Dnes si proto vezmeme na přetřes otázku chat. Přečtěte si seznam argumentů, proč by ceny chat měly či neměly jít dolů.

 Vývoj realitního trhu: Proč půjdou ceny chat dolů a na co se připravit?

Myšlenka vlastnictví víkendové chaty, kam člověk unikne od všeho stresu a shonu, je zakořeněná v našich genech. Možnost vypadnout z města do klidného prostředí přírody stále láká většinu z nás. V České republice je zájem o vlastní chaty navíc už tak nějak i přežitkem z předešlého režimu, kdy byla chata jedinou možností, jak přežít víkend. Od té doby se však hodně změnilo. To ale nic nemění na skutečnosti, že představa “vlastní chaty” zůstává i nadále českým “fetišem”.


Od  podzimu se realitní portály plní rekreačními objekty k prodeji ve větší míře, než jsme byli zvyklí. Čísla mluví sama za sebe - nabídka se během posledního roku zdvojnásobila a prozatím situace nenaznačuje tomu, že by měla v průběhu letošního roku klesat. Proč tomu tak ale je?


Přečtěte si souhrn argumentů, proč si myslíme, že ceny chat a chalup půjdou dolů a kdy se po nějaké začnou vaši klienti pravděpodobně poohlížet.

Strach z inflace

Jedním z důvodů, proč se lidé budou rekreačních objektů zbavovat, je současná výše inflace, přičemž meziroční inflace se v lednu 2023 pohybovala okolo 17,5 %. Nejde ale jen o ceny potravin, služeb nebo pohonných hmot. Samotné základní náklady začínají být natolik vysoké, že lidé hledají způsoby, kde ušetřit. 


Doufejme však, že se nám růst inflace zastaví. Podle názoru některých odborníků můžeme očekávat, že již koncem roku bude hladina inflace jen kolem 2 %. I to je důvod, proč si myslíme, že ceny rekreačních objektů půjdou mírně dolů.

Strach z cen energií

Ruku v ruce s inflací jdou i ceny energií, v jejichž důsledku je vidět i změna v zájmu o určité druhy nemovitostí. Vzrostl zájem o menší byty, které jsou méně energeticky náročné a o nízkoenergetické a pasivní domy. Lidé zkrátka hledají všechny možné způsoby, jak ušetřit. Náklady na údržbu chaty mezi takový způsob však nepatří. Nezřídka se stává, že vytopit chatu na víkend vyjde třeba i na 2000,-Kč. A to už je pro většinu z nás darda.

 Vývoj realitního trhu: Proč půjdou ceny chat dolů a na co se připravit?

Ceny stavebních materiálů - zájem je o chaty po rekonstrukci

Kdo koupil chatu či chalupu v průběhu covidu a chtěl ji zrekonstruovat, rychle narazil. Na trhu práce totiž řemeslníci chybí nebo je na ně dlouhá čekací doba. O rapidně stoupajících cenách materiálu ani nemluvě. Pokud se tedy v nabídce objeví rekreační nemovitost v perfektním udržovaném stavu nebo dokonce zrekonstruovaná, pravděpodobně se v nabídce dlouho neohřeje. Oproti tomu chaty, kde myši a drolící se omítka dává dobrou noc, na dračku pravděpodobně nepůjdou.

Ceny pohonných hmot

Ceny pohonných hmot nám sice trochu klesly, ale na dřívější úroveň se zřejmě už nedostanou. I to je důvod, proč se lidem nechtějí kupovat chaty s velkou dojezdovou vzdáleností od města.

Ne každého baví trávit sobotní dopoledne sekáním trávy

Mnoho z těch, co si víkendovou chatu pořídili, si nyní začali uvědomovat, že vlastnit vymazlenou chajdu s anglickým trávníkem s sebou nese i spoustu starostí. Představy o romantických víkendech mimo město často vystřídá neustálé řešení údržby a oprav. Člověka zkrátka přestane bavit, že každý víkend začíná tou stejnou rutinní prací.

Snadno se navíc okouká i okolí a vlastníky chat začnou lákat dálky. Ne nadarmo se říká, že dnešní generace se snaží ubavit k smrti. S tím souvisí i bažení po nových místech. Na chatu pak nezbývá čas. 

Vyplatí se pronájem?

Otázka, zda se pronájem chaty vyplatí či nikoli, je velmi individuální a neexistuje na ni univerzální odpověď. Pokud je nemovitost ve skvělém stavu, není tedy potřeba do ní investovat další peníze, může se pronájem vyplatit. Vše ale závisí na stavu chaty, přístupnosti, napojení na inženýrské sítě a také samotné lokalitě a její atraktivitě.
 

Mít víkendový dům v zahraničí je cool

V posledních letech se začal objevovat a zvyšovat trend nákupu nemovitostí za účelem pronájmu v zahraničí. Typickými destinacemi jsou země jako Španělsko, Chorvatsko nebo Albánie, kde jsou o něco příznivější ceny rekreačních nemovitostí. Ceny letenek a dovolených v zahraničí této situaci také nahrávají do karet.

Závěrem

Stejně jako každý rok i letos můžeme očekávat, že se v období jara objeví na trhu množství rekreačních chat. Předchozí argumenty však napovídají, že letos to možná bude o něco turbulentnější. Nejrušnější období s těmito nemovitostmi pak pravděpodobně nastane ve druhém čtvrtletí. Poté bude počet nemovitostí postupně klesat.

Kdo nestihl nakoupit před covidem, dá se předpokládat, že bude mít brzy možnost pro sebe ulovit právě tu pravou. Podle některých předpovědí lze očekávat pokles cen chat přibližně o třetinu. Ale kdo ví, stále nám hold ta křišťálová koule chybí.


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: