Pro makléře: Vše o chatách a chalupách, trendy a historie

Autor: Markéta Mazancová, datum: 18.4.2023

Až polovina Čechů odjíždí na víkend na chaty a chalupy. Přečtěte si, jak Češi ke své chalupářské vášni přišli, jaký je rozdíl mezi chatou a chalupou a jaké trendy nám přinesl rok 2023. 

První chatou na našem území byl údajně - a s trochou nadsázky - hrad Karlštejn. Karel IV. zkrátka chtěl mít kam “vypadnout”. V tom se vlastně současné chataření příliš neliší, i když si na svůj masivní rozvoj muselo ještě pár století počkat, a to do počátku industrializace a urbanizace.

 Pro makléře: Vše o chatách a chalupách, trendy a historie

Chataři byli dříve pronásledovaní, dnes tam děti jezdí z povinnosti

Základy chataření položili movitější obyvatelé měst na konci 19. století. Kdo mohl, stěhoval se tehdy do měst, kde se však zhoršovalo životní prostředí. Není proto divu, že kdo mohl, alespoň na přechodnou dobu hledal únik. I když se nám může zdát tehdejší šestidenní pracovní týden velmi dlouhý, volna na tehdejší poměry přibývalo, mimo jiné i proto, že docházelo k regulacím (zkracování) pracovní doby. Díky tomu lidé získali alespoň trochu toho volného času, který původně neměli vůbec žádný. Mnozí z nich vzplanuli vášní k trempinku. 
 
Nejeden nudný úředník se díky němu stal alespoň na chvilku hrdinou z divokého západu. Lidé si přáli trávit čas v přírodě s partou, kde mohli načerpat sílu kolektivního ducha. K setkáním často využívali chaty, které si nezřídka stavěli svépomocí. Přespávání nesezdaných párů kdesi v lese bylo však proti tehdejší morálce a trampové  se stávali terčem útoků paďourů, což jenom posílilo jejich nadšení pro hru na indiány, kovboje nebo třeba i zlatokopy. 


V současnosti nabral pobyt na chatě už zcela jiných obrátek. Chaty a chalupy míváme často luxusně zařízené. Minimálně se očekává, že nám v nich alespoň poteče teplá voda a bude se dát pustit televize. Rekreační objekty se tak stávají často druhým “domem” dané rodiny. 


Co je také zajímavé, je to, že dnešní generace využívá chaty k setkáním, kdy nestřídmě holdují alkoholu. Nebylo tomu tak vždy. Ne všichni trampové však pro spokojené chataření potřebovali “pití jednoho lahváče za druhým”. Oproti tomu značně holdovali sportu. Každá chatařská osada mívala své hřiště, kde se hrál tenis, volejbal či se prohánělo na lodích po řekách. Málokdo také ví, že to byli trampové, kdo vynalezli nohejbal. Není proto divu, že se z řad trampů rekrutovali i olympijští vítězové. Tehdejšímu trampskému nadšení vděčíme také za spoustu písniček. V osadách se totiž hodně zpívalo a hrálo na kytaru a dodnes na nás jejich vypalovačky útočí ze stanic rádií.


Trampské hnutí pak po 2. světové válce vystřídala doba vojenská. Poválečná doba přispěla i k rozvoji chalupaření, protože v pohraničí zůstalo velké množství opuštěných chalup, které byly tehdy k mání za babku. 


Chataření a chalupaření nahrával i socialismus. K moři se smělo jen málo a navíc, kdo si hraje na chatě, nezlobí. Rekreačním trendům šla naproti i panelová výstavba. Lidé se o víkendu ve svých bytech na sídlišti nudili, a tak hledali možnost, kam alespoň na chvilku utéct. A tady se vracíme opět k tomu Karlštejnu.


Jaký je rozdíl mezi chatou a chalupou?

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že primárním účelem chaty vždy byla, je a bude rekreace. I když se najdou tací, kteří své chaty využijí jako alternativního a finančně únosného způsobu bydlení. 
 
Chalupa je trochu vícestranější a mělo by se v ní dát i trvale bydlet. Rekreační objekt se z ní nejčastěji stane až tehdy, pokud se její původní obyvatelé přestěhují na pracovní týden třeba do města. Svůj charakter trvalé obyvatelnosti však neztrácí, ačkoliv je pravda, že trendy a požadavky na bydlení se nám trochu posunuly. Topení v peci a suchý záchod na dvorku už zkrátka je pouze výsadou zážitkového chalupaření. Však co si budeme povídat, kdo by neznal Na samotě u lesa

Chalupy se obvykle pojily i s hospodářským příslušenstvím a stavěly se na venkově a mívají větší pozemky. Ačkoliv ani to dnes není vždy pravdou, protože pozemky a příslušné polnosti se nezřídka prodávaly izolovaně, což vedlo k  rozdělení cenných ucelých majetků.

Až polovina Čechů míří na chaty

Podlevýzkumu se o víkendu vydává na chaty a chalupy až polovina Čechů, přičemž alespoň párkrát do roka se na chaty vydává 22 % Čechů. V neposlední řadě Češi počítají se svými chatami a chalupami na stáří. Strávit penzi by zde chtělo až 6 z 10 dotazovaných.

Jak daleko jsou Češi ochotní dojíždět?

Nejatraktivnější jsou chaty a chalupy v blízkosti měst nebo naopak v horských oblastech nebo jinak turisticky atraktivních lokalitách (u řek, rybníků apod.). Průměrně jsou lidé ochotní dojíždět maximálně 100 kilometrů od svého bydliště.

Trendy v chalupaření a chataření v roce 2023

Mít vlastní chatu už dávno není levná záležitost. Covid - jak všichni víme - zvedl ceny rekreačních objektů k nebesům. Ačkoliv se to s těmi cenami začalo trochu zlepšovat, pořád je těžké sehnat něco “výhodně”. Prostě “mít vlastní chatu nebo chalupu” (kterou nepodědíte nebo prostě ji už nemáte) se stalo luxusem. A z toho vyplývá, že pokud někdo už peníze má, rozhodně nechce vyprašovat 40 let staré koberce nebo vybírat moly z gauče, který se nikam nehodil, a tak se odvezl na chatu. Koupě chaty se nezřídka pojí s kompletní nebo částečnou rekonstrukcí, přičemž panuje snaha o přiblížení výsledku podobě rodinného domu. Chaty se tak často stávají regulérním rodinným domkem se všemi vymoženostmi současné doby včetně vířivky a sauny. 


Nejeden člověk, který koupil chatu během covidu, už se víkendovým požitkem nasytil. Lidi prostě přestává bavit každý pátek sekat trávu a splácet předražený úvěr za rekreační objekt. Z chaty se stává povinnost a draze zaplacený luxus. I to je důvod, proč nám nabídek na prodej chat začalo přibývat.


Financování chat a chalup hypotékou. Je to možné?

Někdy rekreační objekty financovat hypotékou lze, jindy nikoliv, přičemž není velký rozdíl mezi tím, zda se jedná o chatu nebo chalupu. Aby bylo možné objekt financovat, je třeba, aby byly splněny následující podmínky:

- musí být zajištěna oficiální přístupová cesta. Přístup musí být po veřejné cestě. Pakliže je cesta v soukromém vlastnictví, pak banka vyžaduje, aby na ni bylo zřízené věcné břemeno chůze a jízdy (služebnost),
- objekt musí mít číslo popisné nebo evidenční,
- budova musí stát na vlastním pozemku,
- nemovitost musí mít dostatečnou hodnotu.

Pakliže chata či chalupa některou z těchto podmínek nesplňuje, je možné poohlédnout se po jiné nemovitosti, kterou by bylo možné použít jako zástavu.
 


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: