Investování do nemovitostí: Co musí znát každý makléř

11.1.2024

Jeden realitní cyklus máme za sebou. Z úst většiny odborníků uslyšíte, že je poslední možnost prodat za dobře a za získané peníze třeba za rok za dobře nakoupit. Jestli je to pravda, nepotvrdí ani zkoulevěštiči. Pravdou je, že štěstí přeje připraveným. Přečtěte si proto, jaké možnosti investic máme.

 Investování do nemovitostí: Co musí znát každý makléř

Je investice výhodná? To prozradí investiční trojúhelník

Koncept investičního trojúhelníku si klade tři cíle, a to zjistit: riziko, likviditu a návratnost investice. Tyto tři cíle jsou vzájemně propojené. Pokud se změní jeden z těchto faktorů, změní se i hodnota ostatních parametrů. Investor musí tedy u investice zvažovat všechny tři cíle a chápat je jako celek. V praxi to znamená, že pokud bude cílem maximální výnos, stoupne i výše rizika a bude muset být obětována likvidita.Koncept investičního trojúhelníku si klade tři cíle, a to zjistit: riziko, likviditu a návratnost investice. Tyto tři cíle jsou vzájemně propojené. Pokud se změní jeden z těchto faktorů, změní se i hodnota ostatních parametrů. Investor musí tedy u investice zvažovat všechny tři cíle a chápat je jako celek. V praxi to znamená, že pokud bude cílem maximální výnos, stoupne i výše rizika a bude muset být obětována likvidita.  

Znáte investiční páku?

Investiční páce se také přezdívá „finanční pákový efekt”. Jedná se o způsob investování, kdy investor využije k nákupu majetku (aktiv) kromě vlastního kapitálu také vypůjčené peníze. 
 
Objem vypůjčeného kapitálu bývá až několikanásobně vyšší v porovnání s vlastními prostředky. Cílem této operace je zvýšit své zisky. Má však i svá rizika, protože stejně tak jako může několikanásobně vydělat, může přinést i několikanásobná rizika. 

Kde koupit investiční nemovitost?

Pokud se někdo pustí do investování, obvykle začne tím, že se začne poohlížet po nemovitosti ve svém okolí - tedy v lokalitě, která je blízká jeho srdci. Při investování do nemovitostí jsou však rozhodující čísla. Správný investor, kterému nemovitosti vynášejí, umí dát emoce stranou a umí o lokalitě pro své nemovitosti přemýšlet s nadhledem.

Krátkozrakost se nevyplácí - přemýšlejte o vzdálenějších lokalitách

Pakliže investorovi jde o ekonomický zisk (nikoliv o vlastní bydlení) člověk by neměl usnout na vavřínech a zůstávat pouze ve svém rybníčku. Nemusí v něm totiž plavat ty nejtučnější ryby. 
 
Obecně je možné rozdělit lokality z pohledu velikosti obce. Druhou možností je dělit lokality v ČR podle jejich charakteru.
 
Jak na výběr lokality? 
Jedná se o zdlouhavou a mravenčí práci. Čekat vás bude nekonečné prohlížení inzerátů a zjišťování informací o daném místě. Nejlépe uděláte, pokud se spojíte s někým místním. Jestliže ve vyhlédnuté lokalitě nikoho neznáte, zkuste se poptat v diskuzích na sociálních sítích. Své štěstí můžete zkusit také u domorodých realitních makléřů. Ti by přirozeně mohli něco o svém lovišti vědět a být nakloněni spolupráci. 
 
Investice do zahraničních nemovitostí
Jestliže máte pro strach uděláno a jste dobrodružné povahy, můžete překročit hranice území ČR. Skvělou službu vám mohou udělat relativně levné nemovitosti u moře nebo na horách, které můžete následně obsazovat třeba českou klientelou. 
 
Každá země má však jiný charakter. Je třeba si proto ohlídat zejména následující: poznat lokalitu, pochopit riziko změn v možné politické situaci (zejména u nestabilních zemí), odlišný daňový systém či jiná legislativa. Počítejte také s tím, že se vám bude muset o nemovitost někdo starat a budete potřebovat správce. 

Investice do pozemků

Investice do pozemků je kapitolou sama pro sebe. Mnohé pozemky lze stále snadno koupit za přijatelné ceny, což se o většině nemovitostí-budovách říct nedá a většina z nich je stále značně nadhodnocená. 

Pozemky mají celou řadu podmíněných výhod. Pokud budou alespoň něco málo vynášet, pak dokážou ochránit úspory před inflací. Zároveň neztrácejí svoji hodnotu. Na pozemcích je také báječné, že nestárnou, nemohou se rozbít a obvykle nepotřebují úpravy (s výjimkou např. údržby cest aj.). 

Pozemky můžete snadno pronajmout, zejména pak zemědělské pozemky. Ty můžete tzv. propachtovat. 

Alternativní investice do nemovitostí

Je lepší koupit fyzickou nemovitost, anebo zvolit jinou alternativu investování? To záleží na osobní životní i finanční situaci, odvaze nést riziko apod. Na dnešní době je skvělé, že lze do nemovitostí investovat, i pokud nemáte možnost nějakou nemovitost koupit. Investovat je možné také skrze fondy nebo třeba skrze crowdfunding, který je skutečnou formou pasivního investování. Zkrátka si jen vyberete firmu, která ve vás vzbuzuje důvěru a která má dlouhodobou perspektivu. 


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: