Nájmy v hledáčku. Zájem o ně nepolevuje

Autor: Markéta Mazancová, datum: 24.10.2022

Karty se obrátily. Už to nejsou nájemci, kdo si vybírá byt. Poptávka nám výrazně převyšuje nabídku, a tak není divu, že jsou to pronajímatelé, kdo si může vybírat.

 Nájmy v hledáčku. Zájem o ně nepolevuje

Proč tak velký zájem? 
Zájem o pronájmy se od minulého roku téměř zdvojnásobil. V první polovině roku byla z velké části na vině ukrajinská uprchlická krize. Další rozhodující roli zde hraje i prudký nárůst úroků u hypoték, kvůli kterým se snížila dostupnost vlastnického bydlení. 
 
Nesmíme zapomenout ani na drahé energie
Blíží se topná sezóna a s ní i obavy z drahých energií. K samotnému nájmu si proto zájemci o byt musí přičíst i ty. Není proto divu, že se zájemci často raději poohlížejí po menších bytech. 
 
Začala nám škola
Velkým trendem dnešní doby je spolubydlení. O tuto formu nájmu se zajímají zejména studenti, kteří se nám v posledních týdnech vrátili do lavic. Spolubydlení může být z finančního hlediska téměř srovnatelné s bydlením na koleji. Pro přestavu - v Praze se můžeme za pokoj dostat na 5-7 tisíc korun. 


Spolubydlení je atraktivní nejen pro studenty, ale také pro pracující lidi, kteří dojíždí a mimo svůj domov tráví čas třeba jen od pondělí do čtvrtka. 
Malé byty na pronájemním výsluní
Menší byty jsou levnější a platí se v nich méně za vytápění. To jsou hlavní důvody, proč je největší zájem právě o ně. Podle portálu Seznam.cz se na jednu nabídku pronájmu ozve až 30 zájemců. Konkrétně v Praze je to ještě více a na jeden byt se průměrně ozve zájemců až 40. V případě, že se na internetu objeví byt za rozumnou cenu a v dobré lokalitě, zájemců mohou být i nižší stovky. 
Co je pro pronajímatele rozhodující? 
Je očividné, že úloha realitního makléře se v tomto případě mírně změnila. Nouze o nájemce jednoznačně není a pronajímatel by si snadno zvládl sehnat “někoho” sám. Rozhodující je proto nadstavba, kterou realitní makléř přináší. 
 
Jak nájemníka prověřit? Vhodné je držet se těchto zásad: 
1. Daného zájemce si proklepněte na sociálních sítích a celkově na internetu. Zkrátka o dané osobě si “vygooglete”, co lze,
2. Chtějte doklad totožnosti po všech, kteří v bytě budou bydlet. Ani je si nezapomeňte prověřit na internetu,
3. Zjistěte si, kde a jak zájemce pracuje. Pokud se bude jednat o slušného adepta se skutečným zájmem, nebude mít problém se vám svěřit se svojí celkovou životní situací. Ty, co jsou tajemní jako hrad v Karpatech, nebrat,
4. Ruce pryč od zájemců s trvalým bydlištěm na obecním úřadě. Fakt, že daný člověk bydlí “na radnici” nevěstí nic dobrého. Samozřejmě vždy mohou být i slušné výjimky. 


Zkrátka důvěřuj, ale prověřuj!
Bydlet se dá v čemkoliv, proč toho nevyužít
Situace na trhu s nemovitostmi je očividně dramatická a nevyužitých prostorů, ve kterých se dá bydlet, je stále dost. Majitelé nemovitostí by se proto měli zamyslet, zda nepřehlížejí potenciál své nemovitosti. Nemusí se jednat jen o uzpůsobení nebytových prostor k bydlení, ale také využití různých forem spolubydlení. Příležitostí může být každá volná místnost, kterou je možné pronajmout například studentům. 
Jak se pohybují ceny za m2? 
Podle serveru Seznam.cz se cena za metr čtvereční podlahové plochy bytu pohybuje průměrně už skoro okolo 250 Kč/m2. Zlom v cenách nájemních bytů nastal v první polovině roku 2019. Od té doby ceny pozvolna stoupají. Nejrapidněji však vzrostly během posledních měsíců.


Ačkoliv nyní máme velmi vysoké ceny nájmů, v historii jsme měli možnost pozorovat už i ceny vyšší. Jednalo se o dobu koronavirovou, kdy se z bytů určených ke krátkodobému pronájmu typu AIRBNB začaly stávat byty na dlouhodobý pronájem. 
Nová cesta k vlastnímu bydlení - Rent to own
Výraz “rent to own” lze přeložit jako “pronájem k vlastnímu bydlení”. Jedná se o smluvní vztah, kdy vlastník slíbil, že prodá byt nájemci v určitém časovém rámci a za předem stanovenou cenu. Část plateb pak připadne na kupní cenu nebo závěrečné náklady kupujícího, které se s transakcí pojí. 


Více o této cestě k vlastnímu bydlení a různých “exotických” druzích hypoték si přečtěte zde. 


Inspirováno zdroji:

 Nájmy v hledáčku. Zájem o ně nepolevuje

Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: