SOUHRN ARGUMENTŮ: Návrat trhu k “normálu”? Půjdou ceny dolů?

Autor: Markéta Mazancová, datum: 3.10.2022


Každý se na to ptá a každého to zajímá. Porostou ještě ceny nemovitostí? Nebo budou stagnovat? Pojďme si udělat rešerši a zjistit, jak to podle “odborníků” výhledově bude s realitním trhem. 

Jaká je aktuální situace na trhu?
Už nyní je zřejmé, že určité zlevňování je tady. Plošné však zatím není. Nejvíce na ceně ztratily energeticky nehospodárné budovy nebo ty před rekonstrukcí. Skončil nám také boom v oblasti chat a chalup. Mírný pokles zažívají také panelové byty. Z výsluní se vytrácejí také hůře dostupné lokality, kde je potřeba počítat s vyššími náklady na dopravu. 


Jakožto makléři jste jistě mohli pocítit, že pokud nemovitost “vystřelíte” na trh, zájem o prohlídky není, co býval. Zatímco ještě nedávno by na tu samou nemovitost okamžitě zavolalo 20-30 zájemců, nyní zavolají pouze 2-3. Ze spousty nemovitostí se stávají ležáci. Mnoho prodávajících ještě zkouší “nadhodit přestřelené ceny”, zájemci je však už nejsou ochotní akceptovat. Převisu nemovitostí si začali všímat už i kupující, kteří mají větší prostor pro jednání o ceně. 
Nyní slíbené argumenty, proč se domnívat, že ceny půjdou dolů
Jak to nakonec bude a co přinese budoucnost samozřejmě nikdo neví. Lze ale předpokládat, že ceny půjdou dolů z následujících důvodů:
#1: Strach z drahých energií
Jedním z faktorů, který přispěl k ochlazení trhu, jsou drahé energie. S tím souvisí i blížící se zimní období. Lidé mají strach, že neuplatí energie i hypotéku, a tak se nyní do koupě nehrnou.


Můžeme proto pozorovat, že se začaly výrazně rozevírat pomyslné nůžky mezi nízkoenergetickými, kvalitními stavbami a těmi v původním stavu. U domů v původním stavu proto můžeme pozorovat výrazné slevy.
#2: Vysoké ceny pohonných hmot
Drahá cena nafty a benzínu mají na svědomí pokles zájmu o nemovitosti s obtížnou dopravní dostupností.


#3: Rostoucí cena stavebních materiálů a nedostupnost řemeslníků
Ceny stavebních materiálů nejsou nejnižší. Řemeslníci nejsou. Musí se na ně čekat i mnoho měsíců. Za svou práci si nechají řádně zaplatit. I to je důvod, proč klesá zájem o nemovitosti k rekonstrukci. 


#4: Hypotéky jsou vysoké. Konec levných peněz
Aktuální vývoj průměrné úrokové sazby podle údajů Fincentra Hypoindexu se v průběhu měsíce usadila na 6,24 %. Objem nově poskytnutých hypoték klesl meziměsíčně o 1,6 miliardy korun. 


Dvoutýdenní repo sazbu máme na úrovni 7 %. A pokud to prý bude nutné, můžeme od České národní banky očekávat další zvýšení. Podle Fincentra Hypoindexu vzrostla nabídková sazba hypoték. Česká bankovní asociace pak uvádí, že úroková sazba bez refinancování vzrostla z červencových 5,4 % na 5,8 % v srpnu. Mezi měsícem červencem a srpnem pozorujeme tedy 15% propad zájmu o hypotéky, což následovalo po více než třetinovém poklesu v červenci. 


Pokles je ještě větší v meziročním srovnání. Činí 78 %. Data vyplývají z aktuálního Hypomonitoru ČBA (České bankovní asociace). 


Většina odborníků přes hypotéku se domnívá, že úrokové sazby pravděpodobně narazily na svůj strop a zřejmě budou stabilní nebo mírně klesat. Klesá počet lidí, kteří své bydlení ufinancují. 


Jen si to ukažme na příkladu: 


V příkladu jsme si půjčili 2.926.208 Kč, a to na 30 let. Jaká bude měsíční splátka při různých úrokových sazbách? 


- 2 % - 10.816 Kč
- 3 % - 12.337 Kč
- 5,8 % - 17.097 Kč
- 6 % - 17.544 Kč
- 7 % - 19.468 Kč


SUMA SUMÁRUM - Vysoká úroková sazba vás může přivést pěkně na mizinu a je logické, že se do ní lidé nehrnou. Mnozí hypoteční poradci říkají, že klienti za pomyslnou hranici únosnosti považují 5% sazbu. Není proto divu, že se od ledna do srpna propadla aktivita na hypotečním trhu o více než polovinu.

 SOUHRN ARGUMENTŮ: Návrat trhu k “normálu”? Půjdou ceny dolů?

#5: Nevyplatí se kupovat nemovitost na investici
Kvůli drahým penězům se už nevyplatí ani kupovat nemovitost jako investici, resp. za účelem dalšího pronájmu.


A co nájmy? Ty spíše zdražují
Trh s pronájmy je silnější než v předchozích letech. Podporují ho nejen vysoké ceny nemovitostí, ale také návrat studentů do škol a příliv ukrajinských běženců.


Závěrem: 
Uvedli jsme logické argumenty, které nahrávají tomu, že ceny nemovitostí půjdou dolů. Pomyslnou křišťálovou kouli sice nemáme, ale již nyní je zřejmé, že vysoký zájem o nemovitosti polevil už nyní. 


Inspirováno:
Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: