Psychologie pro makléře: Proč lidé kupují nemovitosti a investují do nich?

Autor: Markéta Mazancová, datum: 26.4.2021

Bydlení „ve vlastním“ v České republice frčí. Považujeme ho za znak jistotu a životního úspěchu. Pak je tu druhá sorta lidí – investoři, kteří kupují nemovitost s vidinou velkých zisků. Obě skupiny mají jedno společné: do svých rozhodnutí vnášejí více emocí než čisté matematiky. V následujícím článku přiblížíme několik parametrů, které za rozhodováním o koupi nemovitosti stojí. 

 

Koupě nemovitosti jako rituál
 
Často se setkáváme s pojmem “investice do vlastního bydlení”. Jeden z největších segmentů mezi kupci domů a bytů tvoří lidé ve věku 25-35 let, kteří mají trvalý vztah nebo/a jsou čerstvě ženatí či vdané. Koupi domu vnímají jako obřad přechodu do dospělosti, kdy jsou připraveni založit rodinu.
 
Na této myšlence stavějí i mnozí marketéři, aby stimulovali svoji cílovou skupinu. Nelze však hovořit o investici jako takové, protože úspěšní investoři vědí, že investování je pouze o číslech. Míchání osobních emocí vše komplikuje a vede ke špatným investičním rozhodnutím.
 
 

 Psychologie pro makléře: Proč lidé kupují nemovitosti a investují do nich?

Koupě nemovitosti, protože to dělá každý
 
Mnoho lidí vnímá nákup nemovitosti jako známku ekonomické prosperity. Avšak i během takového rozhodování hrají mnohdy největší roli emoce a to mnohdy v neprospěch kupujících. Ty těší myšlenka, že jejich počin bude okolí vnímat jako symbol úspěchu. Na této myšlence staví developeři, kteří budují jeden dům na předměstí za druhým. Jejich cílovou skupinu tvoří střední třída. Ta si koupí nemovitosti potvrdí, že její život směřuje “správným směrem”.
 
Koupě nemovitosti, protože na tom někdo v minulosti vydělal miliony
 
Investiční rozhodnutí se mají dělat na základě prosté matematiky. Skutečnost je však jiná - mnoho investorů vnáší do svých rozhodnutí nežádoucí emoce. Obvykle se jedná o tu sortu lidí, kteří se nemohou citově odpoutat od myšlenky, že kupují (možná jednou) svůj budoucí domov nebo domov pro své děti.
 
Když procházíme historii, najdeme mnoho příběhů, kdy se lidé stali milionáři jen proto, že vlastnili bezcennou půdu a najednou, ze dne na den, jejich půda získala obrovskou hodnotu - například stačilo, aby se z orné půdy staly stavební pozemky.
 
Tento proces dal vzniknout třídě rádoby investorů. Ti by rádi, aby se proces zopakoval. Je tu však jeden zásadní problém. Tato sorta investorů očekává, že zhodnocování cen nemovitostí bude pokračovat stejným tempem i nadále. Každý soudný člověk, který má vhled do ekonomiky obecně, ví, že exponenciální růst nemůže takovou rychlostí pokračovat příliš dlouho. Žádná rozhodnutí se nemohou zakládat na spolehlivé finanční analýze, protože do budoucnosti zkrátka nikdo nevidí. Vše se opět motá okolo emocí a adrenalinu, který s sebou přináší myšlenka na tučný výdělek za krátkou dobu.
 
Koupě nemovitosti s vidinou “daňových výhod”
 
Ačkoliv s sebou koupě nemovitosti může přinést z daňového hlediska kdejaké domnělé výhody, pro většinu investorů příliš velký smysl obvykle nemají.
 
Koupě nemovitosti, protože půdy je málo
 
Světová populace roste neuvěřitelným tempem. Logicky - rostoucí poptávka a klesající nabídka by měly přinést zhodnocení! Tento argument má však hned několik háčků. Jedním z nich je fakt, že se růst populace v Evropě stabilizoval. Proto je argument, že „v budoucnu už nebudou žádné nemovitosti na prodej“, argumentem nesprávným.
 
OTÁZKA K DISKUZI:
 
Máte alespoň jednoho klienta, který se umí zcela oprostit od emocí?

 Psychologie pro makléře: Proč lidé kupují nemovitosti a investují do nich?

 


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: