Prodáváte pozemek na území národního parku? Pozor na předkupní právo!

 Prodáváte pozemek na území národního parku? Pozor na předkupní právo!

Situace při prodeji nemovitostí, které leží na území národního parku v České republice, mají jistá specifika, která vyplývají ze zákona 114/1992 Sb. O ochraně přírody a krajiny ve znění pozdějších předpisů.

Jak nás nedávno upozornil dopis od Mgr. Pavla Hubeného, ředitele Správy národního parku Šumava, na prodej pozemku v rámci území jakéhokoliv národního parku v České republice se váží jistá specifika, které by měl stávající majitel nemovitosti či zastupující realitní makléř znát. 

Majitelé pozemků, které jsou nabízeny k prodeji a jsou situovány na území národního parku jsou dle ustanovení §61 zákona 114/1992 Sb. O ochraně přírody a krajiny ve znění pozdějších předpisů povinni v případě jejich zamýšleného prodeje přednostně nabídnout ke koupi orgánu ochrany přírody. Pokud tento orgán neprojeví o tyto pozemky do 60 dnů od obdržení nabídky pozemku písemně závazný zájem, mohou vlastníci prodej uskutečnit. Dle §79 téhož zákona uplatňuje toto právo Ministerstvo životního prostředí. 

Pokud tedy takové pozemky máte v nabídce k prodeji, je nutné se obrátit přímo na Ministerstvo životního prostředí, odbor 620 (odbor zvláštní území ochrany přírody a krajiny, Vršovická 1442/65, Praha 10, 100 10). Na výše uvedenou adresu pošlete žádost, zda-li bude MŽP uplatňovat předkupní právo na uvedené pozemky. Dále uveďte cenu, jakou Vám v současné době kupec nabízí. MŽP poté rozhodne, zda-li uplatní předkupní právo, a v takovém případě navrhne uzavřít kupní smlouvu s konkrétní správou národního parku. 

Pro informaci na konec - v České republice máme celkem 4 národní parky – NP Šumava, Krkonošský NP, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. Konkrétní mapy území každého z nich naleznete na jejich webových stránkách. 

Ivo Stejskal
ČESKÉREALITY.cz


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: