Pro makléře: Jak chytře na půdorys bytu

Autor: Markéta Mazancová, datum: 20.8.2020

Primárním úkolem 2D a 3D půdorysů v marketingu nemovitosti je, aby si zájemci o koupi vytvořili představu o vnitřních dispozicích. Vizualizace bytu s návrhem rozložení zařízení navíc nabízí ideální způsob, jak prezentovat nemovitost prázdnou nebo před rekonstrukcí.

2D půdorys bytu

2D půdorys bytu Pro makléře: Jak chytře na půdorys bytu

“Do dneška se najdou i tací makléři, kteří si myslí, že na vytvoření půdorysu bytu marketing nemovitosti nestojí. Ale asi jich nebude mnoho,” otevírá téma Lumír Jiříček z nově vzniklého tříčlenného uskupení, které si říká 2D a 3D půdorysy. Podle něj by však u prezentace nemovitosti půdorys rozhodně chybět neměl.
 

Půdorys nebo virtuální prohlídku?

Při volbě adekvátního marketingu by se makléř měl rozhodovat podle typu nemovitosti. Zatímco u standardního bytu 2+1 si makléři vystačí obvykle pouze s 2D či 3D půdorysem, nemovitost za 20 milionů si vyžádá virtuální 3D prohlídky. Z časových důvodů je však vždy dobré začít alespoň vytvořením 2D nebo 3D půdorysu jako prvotního nástřelu, i když se do budoucna zvažuje vytvoření virtuální prohlídky.
 
TIP: U prázdných nemovitostí či těch před rekonstrukcí předejte klientovi vizualizaci zařízeného či zrenovovaného bytu při prohlídce i v tištěné podobě. Snáze se mu bude o jeho novém domově přemýšlet.

2D půdorys bytu

2D půdorys bytu Pro makléře: Jak chytře na půdorys bytu

Jak si vytvořit půdorys sám

Velmi rozšířený software, který je k dispozici zdarma, se nazývá Sweet Home 3D. Jestli jste ještě neměli tu čest program zkusit, připravte se, že vám nějaký čas zabere ovládnutí všech funkcí. “Ne každý makléř je natolik technicky zdatný, aby jeho výstup z programu působil atraktivně,” shrnuje své zkušenosti Jiříček. Také dodává, že naproti tomu existují i makléři, kteří se s programem naučí pracovat velmi dobře a připravují půdorysy i ostatním kolegům v kanceláři.
 

Půdorys podobný tomu technickému

Půdorys podobný tomu technickému Pro makléře: Jak chytře na půdorys bytu

Není lepší nechat si půdorys zpracovat?

Po makléřích se v mnoha ohledech vyžaduje, aby byli takříkajíc “Ferdou mravencem”. Ačkoliv Jiříček a jeho parta vytváří půdorysy v již zmíněném volně dostupném Sweet Home 3D, mnoho makléřů si i přesto nechá půdorys zpracovat. Ty k tomu vede zejména úspora času, který mohou věnovat činnostem, v kterých je nikdo nenahradí. Například komunikaci s klienty.
 
Prioritou 2D a 3D půdorysů je vytvářet lákavé a kvalitní půdorysy za nízké ceny. Pracujeme s volně šiřitelným softwarem, který je zdarma a každý si ho může stáhnout,” uznává Jiříček. Ačkoliv jeho “firma” začala fungovat teprve před pár dny, o jejich služby mají makléři zájem. Pro představu, za 3D půdorys si účtují 349,-Kč a za 2D vizualizaci 299,-Kč.
 
Jaká je konkurence mezi “plánkaři”?
 
“Co jsem si tak zjišťoval na internetu, příliš velká konkurence mezi námi není. Existují samozřejmě i mnohem profesionálněji firmy, které využívají placené programy,” shrnuje své poznatky Jiříček.
 
Takové firmy pracují obvykle s placeným softwarem, jakým je např. Matterport. Ten umožní nasnímat celý byt a následně sám vyrobí 3D sken bytu. Kvalita výstupu je samozřejmě mnohem vyšší, což jde ruku v ruce s vyšší cenou.
 
Jak dlouho výroba půdorysu trvá?
 
“Výrobou půdorysu 3D bytu v základní podobě mně a členům mého týmu zabere okolo 3 hodin poctivé práce,” uvádí Jiříček. Do toho zahrnuje také zorientování se v podkladech a práci s výstupy.
 
Nejčastější obtíže
Zkušení tvůrci půdorysů mezi časté problémy během vytváření půdorysu jmenují: 
 
  1. Správné popasování s výměrami. Skutečné výměry se mnohdy liší od toho, co je “na papíře”. Těžké je následně vytvořit takový půdorys, který dává smysl.
  2. Dodat výtvoru šmrnc. Finální vizualizace by měla působit uživatelsky přívětivě. Mnoho času zabere např. sladění nábytku s texturou podlahy.
 
“Upřímně si myslím, že k tomu, abyste získali atraktivní půdorys, potřebujete alespoň trochu talentu,” konstatuje Lumír Jiříček.

Podklady pro vypracování půdorysu

Co si pro zadání vypracování půdorysu připravit?

“Nám postačí, pokud makléř pošle náčrtek vlastní rukou včetně výměr. My plánkaři mu vymyslíme zařízení nemovitosti dle vlastní fantazie,” uzavírá Jiříček.

Podklady pro vypracování půdorysu

Podklady pro vypracování půdorysu Pro makléře: Jak chytře na půdorys bytu


V článku radil:


Lumír Jiříček z nově vzniklého tříčlenného uskupení 2D a 3D půdorysy

 Pro makléře: Jak chytře na půdorys bytu

Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: