O DRESS CODU MAKLÉŘE: Na váš obchodní výsledek může mít zcela zásadní vliv

Autor: Markéta Mazancová, datum: 20. 1. 2022 

 

Základem je oblékat se: elegantně, čistě a profesionálně. Dress kód pro makléře (bohužel) není o moc velké kreativitě. Zato se stačí držet pár pravidel, vždy se usmívat a žádný klient vám neuteče!

Buďte chameleon: Oblékněte se tak, abyste souzněli s prostředím

Pokud jste parta borců se sídlem na Václaváku a prodáváte luxusní nemovitosti, bude dobré investovat do skvěle padnoucího kostýmku nebo kvádra s viditelnou výšivkou nějaké drahé značky. Aby bylo vidět, že na to máte. Oproti tomu, pokud máte sídlo ve venkovské lokalitě, můžete si ten kostýmek zajít koupit třeba do sekáče (nic proti sekáčům, jsou ekologické a dají se tam sehnat skvělé kousky proto pozn.: toto je myšleno pozitivně) nebo do levnějšího obchodu stylu Takko fashion apod.


“Bohužel” nejste kreativec ani hipster, u kterého se nějaká ta výstřednost tak trochu očekává. Předpokládejme, že pracujete v takovém prostředí a na takové pozici, která souzní s vaším vnitřním přesvědčením. A každé prostředí si žádá své, a jelikož šaty dělají člověka, měli byste zapadnout.

Nepovyšujte se nad některé klienty drahým oblečením nebo luxusní károu...

......a boháče neurazte levným parfémem.

Jdete prodávat luxusní byt na Vinohradech? O volbě oblečení nemůže být pochyb. Jiné to bude, pokud se vydáte na malou chatičku staršího páru kdesi ve hvozdech Mosteckého venkova. V takovém případě raději odhoďte svého Armaniho, navlečte si tmavé džíny a čisté triko s límečkem. Ideálně mějte na střídání také více aut (třeba sdílených), aby vaše mimikry byly zcela neomylné a vždy jste vytvořili iluzi, že jste po hmotné stránce na podobné úrovni jako klient.

Co na sebe, když jdu do kanceláře jen “na skok”?

Co na sebe, když jdu do kanceláře jen “na skok”? O DRESS CODU MAKLÉŘE: Na váš obchodní výsledek může mít zcela zásadní vliv

I když se ten den máte setkat jen s jedním, již známým klientem, nebo dokonce s nikým, vaši kolegové ano. Pokud se proto chystáte zajet do kanceláře nebo do města, vždy je dobré se “vyfiknout”, protože nikdy nevíte, na koho narazíte.

Styly oblékání

Nyní si představíme základní dress kódy pro muže a pro ženy pro více a pro méně formální příležitosti.
 
Business casual pro muže
Pojem business casual označuje takové pánské oblečení, které sestává z: kalhot (chino, gabardénové apod.), bavlněné a úhledně vyžehlené,  košile s knoflíky, polokošile, volitelně sako, různé sety oblečení, tmavé ponožky, kožený pásek a společenská obuv. Co se týče barev, vždy je lepší volit plné barvy než světlé vzory. 


Business casual pro ženy
Pro ženy tento pojem vystihuje: sukně nebo kalhoty, halenka, volitelně svetr. Přípustný je také kostýmek. Bunda může a nemusí být. Punčochy a lodičky s uzavřenou špičkou jsou vhodné vždy. V některých případech je v pořádku nosit obyčejné kalhoty, košili nebo halenku a boty bez podpatku (nikoliv tenisky!). 


Business Business Formal dress code pro muže
Základním prvkem pánského oblečení je v tomto případě oblek. Muži mohou volit z černého, tmavě modrého nebo šedého obleku. Během letních měsíců jsou přípustné i světlejší barvy - odstíny šedé nebo béžové. Košili byste měli doplnit o jednobarevnou kravatu. S oblekem vždy musí ladit i kožené boty a další doplňky v podobě koženého pásku, hodinek, aktovky nebo peněženky. 


TIP: Vždy dávejte přednost kvalitě před kvantitou. Raději si pořiďte jen pár skvěle se hodících outfitů než obrovskou kopici nepěkných hadrů.


Business Business Formal dress code pro ženy
Dámský business dress code kopíruje pánský dress code. Dámská saka a košile (halenky) se liší zejména v zúžení v pase a střihu přes prsa. Zvolit můžete z kalhotového kostýmku nebo sukně (nejvýše 2 cm nad kolena) a různé uzavřené obuvi na podpatku. Nezapomeňte ani na šperky nebo bižuterii, přirozený make-up, přirozené nehty s transparentním lakem a decentní barvu vlasů.


TIP: Míru formálnosti dámského oblečení je možné odstupňovat podle délky sukně. Sukně pod kolena se hodí pro formal look, sukně mírně nad kolena pak pro semi-formal look.

Co nenosit?

Vyhněte se teniskám, džínám nebo mikinám. Tedy pokud nedostanete výslovný pokyn, že jsou přijatelné nebo pokud se nepohybujete v neformálním pracovním prostředí. Pokud jdete do neznámého prostředí, vždy se raději oblečte spíše formálně a počkejte si, v čem budou oblečeni ostatní. Vždy se snažte splynout s komunitou. 


TIP: Pokud si nejste jisti, jak se obléknout, vždy je dobré požádat svého manažera nebo spolupracovníky o radu. 


Podlehněte firemní kultuře
Některé realitní kanceláře mají své vlajkové barvy a doporučené oblečení (např. makléři ze Century21 mají svá zlatá saka apod.). Fajn jsou také firemní trička. Většina makléřů (z neznámého důvodu) pro běžné nošení “realitkový vohoz” odmítá. Přitom se jedná o skvělý nástroj, jak klientům utkvět v mysli a vzbudit důvěryhodnost.

 O DRESS CODU MAKLÉŘE: Na váš obchodní výsledek může mít zcela zásadní vliv

Kolik barev mohu kombinovat a jak?

Pokud máte rád/a výrazné barvy, je třeba s nimi zacházet velmi opatrně. Dominantní barva v outfitu by vždy měla být pouze jedna, která bude ve výsledku vidět nejvíc. Dejte si ale pozor, abyste nakonec nevyšla/šel oblečená/ý celá od hlavy až k patě třeba ve fialové. 


Není třeba držet se starého pravidla o tom, že musí boty ladit s kabelkou apod. Trendem posledních let naopak je vytvořit takové kombinace, které k sobě sice zdánlivě neladí, ale barevně tvoří dokonalý celek. Nezvládne to však každý. Proto doporučuji ladit celý outfit do dvou (maximálně tří) barev, kdy jedna bude tou hlavní. Např. tmavě modrá kabelka, modrý kabát a šátek. Zbytek černý nebo bílý. To je sázka na jistotu. Zároveň dávejte pozor, aby dominantní nebyla pouze černá barva. Vypadali byste oblečení jako na pohřeb.


Pozor na boty! Vždy jen v TOP STAVU

Vaše boty by vždy měly být v perfektním stavu. Přípustná není sebemenší vada, okopané špičky, nečistoty apod. PROTO S SEBOU VŽDY NOSTE KRÉM na boty a pravidelně investujte do bot nových.

 O DRESS CODU MAKLÉŘE: Na váš obchodní výsledek může mít zcela zásadní vliv

Jak si zvyknout na formální oblečení?

Vydali jste se na business dráhu. To s sebou přináší i určité nepohodlí. Chápu, že pokud jste zvyklí na “kroxi” doplněné o děravou teplákovou soupravu, může pro vás být změna v oblékání hodně náročná. Na nové oblečení si proto můžete začít zvykat například tím, že ho budete nosit pár hodin doma, vezmete si ho na nákup nebo na návštěvu k přátelům. Je to jen o pocitu a získání nového návyku.


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: