Může pronajímatel zvýšit nájemné kvůli psovi v bytě?

Autor: Markéta Mazancová, datum: 16.12.2019

Majitel bytu nesmí svým nájemníkům zakázat, aby chovali v bytě zvíře. Může ale kvůli psovi či kočce zvýšit nájemné? Odpověď zní ano. Vše závisí jen na vzájemné dohodě s nájemníkem.

 Může pronajímatel zvýšit nájemné kvůli psovi v bytě?

Majitelé bytů se tak mohou chránit pro případ, že by zvíře způsobilo v bytě škody. O to víc je poplatek oprávněný, pokud je byt zařízený. Poplatek pak pokryje takové náklady, jaké představuje např. čištění pohovky od chlupů. Jednou z možných cest je vybírání měsíčního poplatku (tedy navýšení nájemného). Jinou cestu nabízí navýšení kauce. 

 

Nový občanský zákoník uvádí, že nájemce má právo v bytě chovat zvíře v případě, že jeho chov nepůsobí pronajímateli ani ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Pronajímatel by se tedy mohl pokusit dát nájemníkovi výpověď v případě, že by chovaný pes neustále štěkal, škrabal na dveře nebo vyl. Ale ani tak by nebyl jasným vítězem. Dát výpověď z nájmu jen proto, že si nájemce pořídil zvíře, je v rozporu se zákonem.


TIP PRO PRONAJÍMATELE: I když si byt pronajmou nájemci bez zvířete, nelze vyloučit, že si ho v budoucnu nepořídí. A jelikož naše zákony nedovolují chov zvířete v bytě zakázat, můžete si písemně ve smlouvě domluvit navýšení nájemného pro případ, že by si v budoucnu zvíře pořídili. 

Po vzoru Ameriky

Po vzoru Ameriky Může pronajímatel zvýšit nájemné kvůli psovi v bytě?

Server USA Today uvádí, že v Americe je zcela běžné, že se pronajímatel s nájemcem při uzavírání smlouvy domluví na výši měsíčního poplatku za zvíře v bytě či na vyšší složené kauci. Zároveň, stejně jako v Čechách, i v Americe je stále mnoho pronajímatelů, kteří zvířata v bytě striktně zakazují (i když, jak již bylo řečeno, u nás neoprávněně).

„V současnosti se navýšení nájemného za psa pohybuje zcela běžně mezi 10 až 50 dolary za měsíc. Zatímco někteří pronajímatelé argumentují, že se navýšením nájemného chrání před škodami vzniklými zvířetem, jiní otevřeně přiznávají, že poplatek vybírají prostě proto, že mohou,“ uvádí Sue Manning v článku pro USA Today. Ta také zdůrazňuje, že situace se má tak, že pronajímatelé zkoušejí „kolik toho z nájemníků dostanou“ a stále požadují vyšší a vyšší poplatky.

Jak přesvědčit pronajímatele, aby zvířata nezakazoval?

Někteří pronajímatelé odmítají zvířata v bytě už jen z principu, a to bez ohledu na zákony (které říkají, že chov zvířete v bytě nelze zakázat). Ohánět se zákony by však vždy mělo být až poslední možností, domluva představuje jednoznačně tu nejlepší volbu.


Zájemce o byt se může pokusit pronajímatelův negativní postoj ke zvířatům zlomit, a to tak, že představí své zvíře v tom nejlepším světle. Pokud se jedná o psa, dobrou volbou je vzít ho s sebou na prohlídku a ukázat, že umí čekat za dveřmi, aniž by na ně škrabal. Pomoci mohou také různé dokumenty – potvrzení o výcviku, očkovací průkaz, čestné prohlášení předchozího pronajímatele… zkrátka vše, co by pronajímateli ukázalo, že nevzniknou potíže. Jinou možností je, že nájemce nabídne sám od sebe vyšší nájemného nebo kauci.

 Může pronajímatel zvýšit nájemné kvůli psovi v bytě?

Zdroj: MANNING, Sue. USA Today: Pet rents become latest costly apartment fad [online]. 2014 [cit. 2019-12-12]. Dostupné z: https://eu.usatoday.com/story/money/personalfinance/2014/10/25/pet-rent-apartments/17793493/


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: