Minimum makléře: 9 tipů na skvělé fotky nemovitosti pro začátečníky

Autor: Markéta Mazancová, datum: 7.9.2020

Fotografie nemovitosti velmi často rozhodují o úspěšnosti prodeje. Na zaujetí potenciálního kupujícího máte jen pár vteřin. Proto svoji makléřskou příležitost nepropásněte tím, že na web do inzerce “pověsíte béčkové fotografie”. 

Obvykle neprohloupíte, pokud rozsvítíte všechny světla. I když existují i výjimky.

Obvykle neprohloupíte, pokud rozsvítíte všechny světla. I když existují i výjimky. Minimum makléře: 9 tipů na skvělé fotky nemovitosti pro začátečníky

Na realitních serverech se setkáme se vším možným - počínaje fotografiemi pořízenými ledabyle na mobilní telefon přes snaživé fotografie s drobnými chybami až po perfektně nasvícené interiéry pořízené širokoúhlými objektivy.
 
Chcete-li pomoci svému klientovi získat maximum peněz, vaše fotografie musí být perfektní. Kromě promakaného homestagingu si dejte pozor také na správné světlo. Pokud jste si ještě nestihli pořídit to správné vybavení, zvažte oslovení profesionálního fotografa. Investice se vám rozhodně vrátí.
 
Přinášíme několik tipů, jak začít s focením na vlastní pěst.

Vyplatí se investovat do širokoúhlého objektivu

Vyplatí se investovat do širokoúhlého objektivu Minimum makléře: 9 tipů na skvělé fotky nemovitosti pro začátečníky

1. Bez vybavení to nepůjde
 
Špatnou zprávou je, že s mobilním telefonem si při focení nemovitostí rozhodně nevystačíte. Dříve nebo později začnete přemýšlet o dalších investicích. Hlavním motivem pro pořízení kvalitního vybavení je získání záběru širokého prostoru bez deformací s hezkým prosvětlením.
 
TIP: Alespoň trochu uspokojivé vybavení vás vyjde na částku v rámci několika jednotek desítek tisíc. Mnoho realitních kanceláří má proto jeden společný fotoaparát, který si půjčují.
 
Nebudeme se tu pouštět do rozsáhlejších rad pro výběr fotoaparátu. To by samo o sobě vyšlo na samostatnou sadu článků. Jen ve stručnosti zmíníme, že profesionální fotografové používají digitální zrcadlovku (nebo dnes již také bezzrcadlovku) spolu s širokoúhlým objektivem. Chybět nesmí ani přídavný (externí) blesk. Obsluha takového drahého vybavení samozřejmě vyžaduje i určité znalosti.
 
2. Udělejte si soupis fotografií, které potřebujete
 
I když neexistují dvě totožné nemovitosti, seznam potřebných fotografií se u většiny z nich obvykle podobá.
 
Pro inspiraci můžete použít následující seznam:
 
-       2 širokoúhlé fotografie každé ložnice, kuchyně a obýváku,
-       1 fotografii koupelny. Více fotografií udělejte v případě, kdy je koupelna výjimečně krásná a prostorná,
-       1-3 fotografie zahrady, opět, pokud je něčím výjimečná, udělejte fotografií více,
-       1 snímek každé místnosti sloužící jako zázemí - garáže, prádelny aj.
 
Díky takovému seznamu nezapomenete na nic důležitého. Do inzerce se obvykle jako první vkládá fotografie kuchyně či obýváků.
 
3. Proveďte alespoň základní homestaging
 
Ještě než se pustíte do samotného focení, věnuje alespoň pár okamžiků homestagingu. Pokud klient v nemovitosti stále bydlí a nepřeje si příliš velké zásahy do soukromí, pokuste se alespoň o naprosté minimum:
 
-       Odkliďte ze záběru všechny nahromaděné věci. I sebemenší drobnost odložená na stole dokáže udělat na fotografii pořádnou neplechu.
-       Noste s sebou drobné dekorace. Na každé focení si doneste alespoň jednu umělou rostlinu, polštářek a ručník.
-       Z koupelny odkliďte veškeré šampony, sprchové gely a další předměty, které se rády hromadí kolem vany či sprchového koutu.
-       Odkliďte všechno z kuchyňské linky.
 
TIP: Někdy je obtížné klientovi, který v nemovitosti stále bydlí, diplomaticky říct, že má doma nepořádek. Namísto vysvětlování ukažte klientovi dvě rozdílné fotografie - místnost nafocená s homestagingem a bez něj.

Vychytejte čas, kdy slunce vstupuje do místnosti

Vychytejte čas, kdy slunce vstupuje do místnosti Minimum makléře: 9 tipů na skvělé fotky nemovitosti pro začátečníky

4. Nejprve navnímejte nemovitost jako celek
 
Každý dům či byt je jiný. Než se pustíte do focení, projděte celou nemovitost a přemýšlejte o ní jako o celku.
 
Chvilka přemýšlení vám ušetří spoustu času vyplýtvaného na nepovedené fotografie. V hlavě si představte nejlepší úhly a zvažte, jakými předměty či menšími kusy nábytku by se dalo pohnout. Samozřejmě ještě než začnete cokoliv přesouvat, požádejte o svolení majitele.
 
Díky takovému postupu si snadno rozvrhnete, co můžete fotit hned a které místnosti či jejich kouty si vyžádají čas potřebný na úklid.
 
5. Rozsvítit nebo nechat zhasnuto?
 
Světlo je jedním z nejdůležitějších bodů focení. Obvykle se vyplatí rozsvítit v místnosti co nejvíce světel. Neplatí to však vždy. S rozsvícenými světly někdy naopak získají fotografie nepříjemný studený nádech. Pokud si nejste jisti, vyzkoušejte obě varianty.
 
TIP: pokud má nemovitost velká okna, někdy se vyplatí nechat zhasnuté umělé osvětlení a nechat vstoupit dovnitř světlo zvenku skrze otevřené okno. Ve většině případů vypadá nejlépe zapojení denního světla.
 
6. Pozor na práci s bleskem
Často se stává, že pokud namíříte fotoaparát doprostřed místnosti a použijete blesk, vytvoří se na fotografii světlý prostor pouze uprostřed a okolo stín. Raději otočte blesk tak, aby se odrážel o zeď za vámi, strop nad vámi nebo jednu z bočních stěn. Každá místnost je však jiná, a proto neexistuje jednotný recept, jak pracovat se světlem. Experimentujte proto do té doby, dokud nezískáte rovnoměrně osvětlenou místnost.
 
Pozor si dejte také na barevné výmalby pokojů, pokud by se od nich odrazil blesk, fotografie by získala nádech právě té barvy.
 
Pokud váš fotoaparát nemá přídavný blesk, rozhodně je vhodné investovat do nového vybavení.
 

Pokud fotíte za šera budovu zvenku, rozsviťte uvnitř všechna světla

Pokud fotíte za šera budovu zvenku, rozsviťte uvnitř všechna světla Minimum makléře: 9 tipů na skvělé fotky nemovitosti pro začátečníky

7. Vyberte pro focení správný čas
 
Už jsme hovořili o práci s bleskem. S tím souvisí i práce s denním světlem. Existují dva faktory, na které byste se měli zaměřit:
 
-       denní doba,
-       počasí.
 
Naplánujte focení nejlépe na jasný slunný den. Navíc, pokud vychytáte čas, kdy sluneční paprsky dopadají do interiéru, můžete získat neodolatelný výsledek. Někteří pečliví makléři a profesionální fotografové dokonce navštíví nemovitost několikrát během dne a vždy vyfotí právě ty místnosti nebo vnější části domu, kam právě slunce svítí.
 
TIP: Pokud fotíte nemovitost zvenku při soumraku či západu slunce, rozsviťte všechna světla uvnitř.
 
8. Fotoaparát držte rovně
 
Při fotografování z různých úhlů držte fotoaparát rovně se zemí. Ušetříte si tak nejen následnou práci při úpravě fotografií, ale také se vyhnete zkreslení prostoru. Všimněte si, že pokud nakloníte fotoaparát trochu nahoru, nebo naopak dolů, fotografie se na dolním nebo horním okraji zúží a na druhém naopak rozšíří.

Dejte pozor na perspektivu

Dejte pozor na perspektivu Minimum makléře: 9 tipů na skvělé fotky nemovitosti pro začátečníky

9. Následná úprava
 
I téma úpravy fotografií by vyšlo na samostatnou knihu. Jedno byste ale měli udělat vždy. Vracíme se tím k předchozímu bodu. Pokud se vám během focení nepodařilo vyfotit nemovitost “rovně” a fotografie působí, že “padají”, můžete použít nástroj, pomocí kterého narovnáte všechny linie (zejména ty svislé) na fotografii.
 
Pracovat byste se měli naučit také s retušováním čili “mizením objektů” (odstranění nežádoucích objektů z fotek). Pokud si následně doma všimnete, že na povedené fotografii zavází nevzhledný hadr na topení nebo kyblík v rohu, prostě ho nechejte zmizet.
 
Sice vám zabere nějaký čas, než se fotografie naučíte upravovat. Výsledek ovšem bude stát za to!
 
TIP NA ZÁVĚR! Vyvarujte se jedné z nejčastějších školáckých chyb - vždy foťte toaletu se sklopeným prkénkem. O pohled do záchodové mísy totiž nikdo nestojí. 
 
 
 

 Minimum makléře: 9 tipů na skvělé fotky nemovitosti pro začátečníky

Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: