13 tipů, jak dělat home staging ještě o kapku lépe

Autor: Markéta Mazancová, datum: 12.2.2020

Chcete se zlepšit v tom, co už děláte? Inspirujte se tipy, které váš „houmstejdžovací um“ mohou posunout o úroveň výš. Neuzavírejte se nápadům, vždycky existuje cesta, jak to udělat lépe. 

Pojem home staging asi netřeba představovat. Pokud by přeci jen některý začínající makléř tápal, jedná se o zkrášlování domu či bytu pomocí nábytku a bytových doplňků. Klade si za cíl zvýšit atraktivitu nemovitosti v očích potenciálního kupce. Smutné je, že někteří prodávající (a bohužel i makléři) považují home staging za ztrátu času, a to i přesto, že značně nahrává rychlejšímu prodeji a za vyšší cenu.


A zde jsou slíbené tipy:

1.       1. Ulehčete si práci s virtuálním home stagingem
 
Virtuální Staging je vizualizací, která imituje klasický home staging. Oproti klasickému stagingu se jedná o rychlejší metodu. Služba funguje tak, že si vyfotografujete prázdné prostory a následně virtuálně doplníte nábytek a doplňky. Mezi klady této metody si  – mimo jiné – připočtěte efektivnější výsledek. Spolu s fotografiemi předkládáte zájemcům i návrh architektonického řešení. Zatímco při skutečném stagování nikdy nedostanete do interiéru tolik skutečného nábytku, při virtuálním stagingu si lze s výběrem vybavení doslova pohrát. Hodí se také tam, kde interiér teprve čeká na rekonstrukci nebo vyklízení.
 
Na stranu mínusů si připočtěte, že ne každý makléř je tak technicky zdatný, aby si vyhlédnul a naučil se používat ten správný software. Existuje však obrovské množství firem, které vám s tím za úplatu pomohou.
 
Výsledek jednoho povedeného home stagingu vidíte třeba zde:

 13 tipů, jak dělat home staging ještě o kapku lépe

1.      2. Připravte klienty na zásah do soukromí
 
Základem úspěchu je ochota klientů spolupracovat. To bývá někdy problém, zvláště v případě, kdy v nemovitosti stále bydlí. Makléř by měl vnímat jejich pocity, protože se právě chystá předělávat místo, které oni považují za svůj domov. Vyhrát můžete pouze s trpělivostí a nekonečnou ochotou stále dokola vysvětlovat, co klient home stagingem získá.
 

1.      3. Příliš mnoho dekorací zastíní nemovitost
 
Umění a dekorace je tím prvním, čeho si klienti všimnou. Když vyrážíte na homestaging, přibalte si s sebou spíše předměty neutrálních barev. Zbytečně odvádí pozornost i výrazné kusy umění, navíc každý má jiný vkus a konkrétní použité kusy nemusí na klienty působit přívětivě a pocitově je mohou od koupě odrazovat.

 13 tipů, jak dělat home staging ještě o kapku lépe

1.       4. Sestavte scénu: ukažte zájemcům, jak tam budou žít
 
Jako na divadle, naaranžujte scénu, jakou budou potenciální kupující prožívat každý den. Prostřete stůl, aby si klienti dokázali představit, jak se budou cítit v jídelně. Položte jeden hrnec a naběračku na sporák, naskládejte pomeranče do mísy, připravte ručníky do koupelny aj.
 
1.       5. Co se zašlou krásou stěn a podlah?
 
Pokud to lze provést technicky, zařiďte vymalování stěn bílou barvou. Přijdou vám podlahy příliš ošoupané nebo tmavé? Buďte vynalézaví a popřemýšlejte, zda by se na ně nedala položit provizorní krytina – předložkové koberce aj. Vyhráno budete mít, pokud přesvědčíte prodávající, aby do těchto změn sami investovali.
 
1.       6. Ložnice – nespokojte se s tím, co má prodávající po ruce
 
Postel přestavuje ústřední místo v ložnici. Pokud přehoz, který běžně používá klient, nesplňuje vaše očekávání, nenechte se odradit. Někdy je těžké citlivě vše vykomunikovat tak, aby se klient necítil uraženě nebo poníženě. Od toho musí být makléři tak trochu psychology. Staňte se sběrateli luxusních přehozů a polštářků a ukažte klientovi fotografie se svými předchozími výsledky homestagingu. Snad ho to přesvědčí.

 13 tipů, jak dělat home staging ještě o kapku lépe

1.      7. Lampy, lampičky, světla

Hra se světlem může veškeré snažení posunout o úroveň dál. Pokuste se přimět prodávající, aby opravili všechna nefunkční světla. V neposlední řadě si pořiďte nějakou tu lampičku do svého home stagingového arsenálu.
 
2.       

 13 tipů, jak dělat home staging ještě o kapku lépe

8.    8. Kolik kusů nábytku asi tak použít?
 
Nepotřebujete jich mnoho. Pro každou místnost si stanovte jeden až tři klíčové kusy. Soustřeďte se na to, aby to málo, co použijete, vystihlo smysl místnosti.
 
3.      9. Fokus na cílovou skupinu
 
Nebojte se být konkrétní. Jestli charakter nemovitosti nahrává tomu, aby si ho koupil mladý pár, který plánuje děti, nebojte se experimentovat s dětskou postýlkou, přebalovacím pultem nebo spoustou roztomilých plyšáků. A co teprve pokud na prohlídku přijdou mladí rodiče s malými dětmi? Jejich drobeček je zaručeně bude přemlouvat, aby byt koupili už jen kvůli těm hračkám.
 
 
4.       10. Zaměřte se na symetrii, přináší harmonii
 
Symetrie, opakování a rytmus člověku z jeho přirozenosti dělá dobře a lahodí jeho oku. Proto netřeba vymýšlet žádné novinky a zkoušet experimenty. Držte se zažitých a funkčních principů designu.
1.     
11.   11. Strhnout obklady stěn, vyhodit staré koberce
 
Strhnutí tmavého dřevěného obložení zdí, vybílení a vyhození koberce „po babičce“ nevyjde draho. A výsledek? Tmavé zašlé doupě proměníte ve světlý a čistý prostor.
 
2.      12. Pozor na nepořádek ve skříních, zájemci do nich nakukují
 
Říká se, že během prohlídek by měli být všechny osobní a přebytečné věci uklizené. I když to možná není úplně slušné, děje se to pořád a stále – zájemci tu a tam nakouknou do skříní. A pokud zjistí, že jsou doslova narvané věcmi, podvědomě usoudí, že pokud tu pro současné majitele není dostatek úložných prostor, nebudou ho mít ani oni.

 13 tipů, jak dělat home staging ještě o kapku lépe

1.      13. Nic se nesmí rozpadat pod rukou
 
Upadává klika či poštovní schránka? Jsou to sice zdánlivé drobnosti, ale klient má právo se domnívat, že pokud se prodávající nestarají o to, co je vidět, pravděpodobně se nebudou starat ani o to, co vidět není. Prodávající tyto nedokonalosti ani nemusí vidět, protože je na ně zvyklý. Proto s ním projděte celý dům a vytvořte seznam věcí k opravě, které vy, jako pozorovatel zvenčí, vidíte.


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: