Kupujete bannerovou reklamu? A viděl ji vůbec někdo?

 Kupujete bannerovou reklamu? A viděl ji vůbec někdo?

Víte o tom, že 50 až 70% veškeré grafické reklamy nikdo nikdy neviděl a klient v případě platby CPT/CPM za tuto reklamu zaplatil? Připadá vám to nefér? Ano, je to tak.

Proč mojí reklamu nebylo možné vidět

Mezi důvody, proč mojí zaplacenou reklamu návštěvník neviděl, patří zejména tři základní příčiny. 

(ne)Viditelné místo

Existují formáty, jako jsou leaderboard či branding, které se zobrazují v prvotně viditelné oblasti stránky. Tam není problém s tím, že danou reklamu návštěvník neuvidí. Nemalé množství reklam se však zobrazuje pod touto plochou a nikde není zaručeno, že se daný návštěvník podívá i na spodní část stránky s reklamou. Tyto plochy mívají již historicky cenu za CPM/CPT (tisíc zobrazení) adekvátně sníženou. 

Adblok

Jak je patrné, stále větší oblibu mají u uživatelů internetu blokátory reklam. Aktuální číslo hovoří o 35% všech uživatelů v Evropě. Tito návštěvníci stránky opravdu žádnou klasickou reklamu nevidí a běžný reklamní odbavovací systém se jim reklamu pokusí zobrazit a toto (ne)zobrazení klientovi započítat. 

Děravý Flash

Ještě před pár lety bývalo zvykem reklamní bannery vytvářet v animačním prostředí Adobe Flash. Postupem času však z této technologie vznikl velký bezpečnostní problém. Začalo to již před 10 lety s příchodem mobilního telefonu Apple iPhone a jeho operačního systému iOS. Ten totiž již od počátku tuto technologii z důvodů bezpečnosti vůbec nepodporuje. A nyní je situace naprosto jasná. Většina moderních prohlížečů má Flash již od základu vypnutý.

Co s tím?

Řešení je v podstatě poměrně jednoduché. 

  • nepoužívejte pro své reklamy Flash a nahraďte jej modernější technologií HTML5
  • v případě nákupu impresí (CPM/CPT) se raději orientujte na příznivější vCPM (viditelné CPM), kdy platíte za opravdu uskutečněnou impresi (zobrazení) banneru. 
  • jestliže budete kupovat reklamu jako vCPM, můžete začít oslovovat návštěvníky také bannery ve spodní části stránky, protože platíte pouze až v okamžiku, kdy daný bannner návštěvník opravdu uvidí

Více informací můžete načerpat například zde

Ivo Stejskal

ČESKÉREALITY.cz


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: