Kdo nepožádá o stavební povolení do konce roku, bude muset víc zateplit

Autor: Markéta Mazancová, 1.10.2019
 

S úderem půlnoci roku 2020 vstoupí v platnost nová směrnice o energetické náročnosti budov. Budovy postavené po tomto datu budou muset splňovat parametry blížící se tzv. pasivnímu domu.

 

 

 Kdo nepožádá o stavební povolení do konce roku, bude muset víc zateplit

Jak změna ovlivní žadatele o stavební povolení, vysvětluje architekt Zbyněk Mrkus: „Změna týkající se přísnějších požadavků na energetickou úsporu budov plyne z vyhlášky EU, kterou ČR musí respektovat a to už od roku 2010. Nový stav bude tedy jen vyvrcholení dlouhodobé strategie.“ Úsilí o vytváření energeticky úsporných budov už ČR začalo vyvíjet dávno a teď se dostává k určitému milníku, který zakotvuje výsledky dlouhodobé debaty. Na architektonické řešení novostaveb nová úprava zákona zase až takový vliv mít nebude. A hlavně, architekti s obsahem připravované změny již umí pracovat.

Podle nové směrnice o energetické náročnosti budov, která vstoupí v platnost na začátku roku 2020, stavební úřad vydá povolení pro stavbu jen takových budov, které budou energeticky téměř nulové. Všechny nově postavené domy budou muset splnit parametry tzv. pasivního domu. Ten má minimální spotřebu energie na vytápění a ohřev vody, kterou získává například pomocí tepelných čerpadel. 

Koho se změna týká

Jednoduše všech, kteří chtějí stavět. Tedy jak developerů, tak běžných rodin, které si chtějí postavit rodinný domek. Kromě novostaveb se změna dotkne i komplexnějších rekonstrukcí. Zde ale budou platit jisté úlevy. Nebude nutné dodržet tak nízkou energetickou nenáročnost jako u novostaveb.

Více zateplit

První řešenou oblastí je obálka budovy, která musí mít vyšší tepelně technické parametry. „Laicky řečeno, například na místo polystyrenu o tloušťce 15 cm se použije polystyren tlustý 20 cm,“ upřesňuje architekt.

Úsporněji vytápět

Druhou oblastí, které se nový stavební zákon dotýká, je technické vybavení stavby, tedy např. způsob vytápění. „Zřejmě jste zaregistrovali tzv. kotlíkovou dotaci. Týká se ochrany životního prostředí. Přírodu chráníme nejen tím, že zateplujeme, ale také tím, že spotřebováváme méně energie na vytápění domu,“ vysvětluje Mrkus. 

Podle nové směrnice se budou muset stavět prakticky jen tzv. pasivní domy

Podle nové směrnice se budou muset stavět prakticky jen tzv. pasivní domy Kdo nepožádá o stavební povolení do konce roku, bude muset víc zateplit

Rozhoduje datum podání žádosti o stavební povolení

„Žádost o stavební povolení musí korespondovat s aktuální legislativní úpravou,“ upřesňuje architekt. Tedy pokud někdo stihne podat žádost do konce roku, bude se jeho stavba řídit starou legislativní úpravou a postaví se podle stávajících podmínek.

Třídy energetické náročnosti (PENB) zůstávají stejné

Pro sedm kategorií, čili tříd, energetické náročnosti zůstávají stále stejné podmínky. Tedy pro získání kategorie A (mimořádně úsporná) je třeba splnit měrnou roční energii nižní než 50 (43) kWh/m2, pro získání kategorie B (úsporná) nižší roční měrnou nižší než 97 (82) kWh/m2 a tak dále až do kategorie G (mimořádně nehospodárná).
Změna od nového roku bude spočívat v požadavcích na dodržení energetické náročnosti. Například, kde podle „stávající“ úpravy postačilo C, nově bude stavebník nucen udělat takové úpravy, aby dokončená stavba splňovala kategorii B. „Každý architekt nebo projektant, který připravuje podklady pro podání žádosti o stavební povolení, musí nutně tyto nové změny znát. Pokud by projekt požadavky nesplňoval, nedostali byste ani stavební povolení. Vše vychází z jasných výpočtů a neočekávám, že by v nové úpravě vznikly jakékoliv nejasnosti,“ uzavírá Mrkus. 

Radí: Architekt Zbyněk Mrkus (36)


Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Od roku 2015 vede vlastní architektonickou kancelář mrkus architekt. Věnuje se také realitní činnosti. Své klienty provádí celým procesem od koupě nemovitosti až po její zdárnou kolaudaci.
 

 Kdo nepožádá o stavební povolení do konce roku, bude muset víc zateplit

 


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: