Lidé se zbláznili do rekreačních objektů. Chaty se prodávají často za nesmyslné ceny

Datum: 17.5.2021, autor: Markéta Mazancová

I u nás, na Českých realitách, jsme zaznamenali šílenství v nárůstu poptávky po chatách a chalupách. Nemá ani smysl ukazovat statistiky konkrétních chat na prodej, protože než stihneme vydat tento článek, bude již daná chata nejspíše prodaná. Jen na ukázku, na inzerát jedné minichatičky v severních Čechách za poměrně hezkou cenu během 14 dnů kliklo před 1000 lidí.


 Lidé se zbláznili do rekreačních objektů. Chaty se prodávají často za nesmyslné ceny

Naše statistiky ukazují, že mezi TOP 20 nejprohlíženějších inzerátů patří z 50 % chaty a chalupy. Není proto divu, že se inzeráty na chaty a chalupy neohřejí v nabídce déle než 1 nebo 2 týdny. Jenom z Českých realit chodí makléřům na každý rekreační objekt v průměru 10 poptávek během prvních pár dnů (někdy i hodin), než se nemovitost stáhne z nabídky. Zájemců o koupi bývá tolik, že makléři pořádají prohlídkové dny nebo dny otevřených dveří. 


Ceny rekreačních objektů vzrostly až o třetinu. Mezi nejčastější zájemce o chaty a chalupy patří rodiny, které mají nebo plánují děti, a starší lidé, kteří by rádi prožili důchod mimo město. Chatu si jako alternativní bydlení často kupují také lidé, pro které je bydlení ve městech příliš drahé. 
Lidé si na koupi chat neváhají půjčit
Lidé si na financování koupě neváhají dokonce vzít ani hypotéku. Ne vždy jim ale banka půjčí. Většina bank je ochotná pokrýt maximálně 70 % odhadní ceny, která bývá často mnohem nižší než aktuálně velmi vyšponovaná kupní cena. Ne každou chatu navíc banky přijmou do zástavy. Mezi časté problémy patří, že chata nestojí na vlastním pozemku nebo že příjezdová cesta patří soukromé osobě a věcné břemeno chůze a jízdy chybí. 


O rekreační objekty neutichl zájem ani přes zimu
Celé to šílenství okolo rekreačních objektů neutichlo ani během zimy. Nejžádanější jsou malé chaty na pěkném místě, v ucházejícím stavu a za příznivou cenu, které lze ihned bez větších úprav obývat. Zájemci se často zoufale snaží kontaktovat realitní kanceláře a poptávají chaty napřímo. Stěžují si, že nemají šanci koupit chatu, která se dostane do nabídky, protože obvykle zavolají již jako několikátí v pořadí. 


Krátkodobé pronájmy bytů v rekreačních oblastech
Populární jsou také byty v rekreačních oblastech. Jejich majitelé si mohou skvěle přivydělat, pokud je pronajímají na krátkodobé pronájmy. 


Co dělat, pokud chce koupit nemovitost více zájemců?
Možností je více. První z nich je nechat rozhodnout prodávajícího. Druhou možností je uspořádat “aukci”. V takovém případě se většinou znatelně zvýší cena. Aukci lze uspořádat tak, že ihned po prohlídkách sezvete všechny vážné zájemce. Ti postupně přihazují. Vše probíhá podobně jako veřejná dražba. Má to skvělý psychologický efekt, který tlačí cenu velmi vysoko. 


Pokud vám nebo prodávajícímu není taková “rvačka” o nemovitost příjemná, jinou možností je obvolat zájemce po jednom po skončení prohlídek - či druhý den. Zájemcům vysvětlete situaci a na rovinu se jich zeptejte, kolik nejvíce jsou ochotni zaplatit. Rezervační smlouvu pak podepíše ten s nejvyšší nabídkou. 


Ať zvolíte jakoukoliv metodu, vždy kujte železo, dokud je žhavé. Prvotní nadšení často opadá a cenu se vám při váhavé strategii nemusí podařit dostat na své maximum.


Chatám a chalupám zdar a makléřskému řemeslu zvláště!


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: