Autor: Markéta Mazancová, 1.10.2019
Čekalo se na něj léta. Za hlavní cíl si klade vymýcení „garážových realitek“. Aktuální znění již čeká jen na podpis prezidenta. Nikdo ale neví, kdy to bude.
Zásadní změny se dotknou požadavků na odbornou kvalifikaci a nutnosti mít uzavřené pojištění profesní odpovědnosti.
Odborná kvalifikace realitních makléřů
Návrh zákona požaduje, aby se z činnosti realitního zprostředkovatele stala vázaná činnost podmíněná kvalifikací či kombinací kvalifikace a praxe. A zde je první kámen úrazu. Bude vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, financí, ekonomie, obchodu nebo stavebnictví stačit? Pokud vysokou nemáte, stačí, když středoškolské vzdělání doplníte pár lety praxe. Jasné však není, jak se bude tato praxe prokazovat. Jestli ani to nemůžete splnit, zůstává poslední možnost - certifikovaná zkouška.
,,Podle informací, které mám, by však zkouška neměla být příliš filtrační,” uvádí svůj postřeh makléř s šestiletou praxí Tadeáš Vaverka.
Pojištění profesní odpovědnosti
Jedná se o ochranu pro obě strany – pro klienta i pro zprostředkovatele.
,,Povinnost pojištění by mohlo pomoci odfiltrovat ty makléře, kteří prodají jednu nemovitost za kvartál,” komentuje Vaverka. ,,Co mám aktuální informace, tak to pojištění nebude úplně levné, jeho cena se bude pohybovat spíše okolo patnácti či dvaceti tisíc za rok, což taky asi každý nebude ochotný zaplatit.”
Úschova peněz u realitní kanceláře
Dozná určitých změn. ,,Podle pozměňovacího návrhu budou nastavena jasná pravidla, za kterých může RK úschovu realizovat,” informuje Vaverka a pokračuje.,,Konkrétně tohle mě rozčílilo. Já sice úschovu dělám vždy přes advokáta, takže tohle neřeším. Ale na druhou stranu jde o princip, uschovat peníze může kdokoliv, třeba i kominík nebo prodavačka. Mám pocit, že řešení téhle oblasti v médiích ještě víc pošpinilo makléřské řemeslo.”
Nová pravidla úschovy peněz RK podle pozměňovacího návrhu:
- klient musí písemně, na samostatné listině požádat o úschovu
- RK zřídí samostatný účet v bance
- je sepsána písemná smlouva a nelze nakládat s prostředky jinak, než tam je uvedeno
- lze přijmout prostředky pouze bezhotovostně
- RK ohlásí živnostenskému úřadu, že dělá úschovy, před prvním přijetím peněz
- RK předá bance informace o majiteli prostředků, tak jak je získala při AML identifikaci a kontrole
- RK vede evidenci, která je sice u ní, ale živnostenský úřad kontroluje. Evidenci vede 10 let.
Suma sumárum. Určitě se ještě najde mnoho oblastí, které bude ještě třeba doladit. ,,Vezměte si, že přes realitní kanceláře protečou velké miliony peněz ročně. A dosud žádná legislativa tuhle oblast neošetřila. Schválení prvotní verze zákona o realitním zprostředkování je podle mně samo o sobě velkým krokem vpřed,” uzavírá Tadeáš Vaverka.
Tak jen do toho a ani krok vzad!
Radí: Tadeáš Vaverka působí v realitách již 6 let. Prošel školícím systémem Century21, působil v renomované českobudějovické RK Stejskal. Nedávno si otevřel vlastní kancelář pod křídly značky JUSTO.
Přidejte svůj komentář