V kostce pro makléře: Máme za sebou masakr s hypotékami

Autor: Markéta Mazancová, datum: 25.5.2021
 
Téměř všechny banky ještě stále pociťují dozvuk březnového masakru v zájmu o hypotéky. Doba hyperlevných hypoték se však blíží ke svému konci. Češi se budou muset připravit na plošné zdražování hypoték. Ochlazení v zájmu o hypotéky lze očekávat také proto, že ten, kdo si nějakou tu hypotéku vzít chtěl a mohl, už si ji vzal. 


 

 V kostce pro makléře: Máme za sebou masakr s hypotékami

Březen letošního roku je jednoznačně rekordmanem v levných hypotékách. A to jak do počtu poskytnutých hypoték ve výši 44,72 miliard korun (tj. přibližně o dvě miliardy více než za první kvartál 2020), počtu 14 401 kusů, tak do výše průměrné hypotéky, která činila 3.105.568. Jediné číslo, které si mírně pohoršilo, je průměrná úroková sazba. Zatímco v únoru průměrná úroková sazba činila 1,93 %, v březnu se zvedla na 1,94 %. Extrémní zájem o hypotéky ovlivnil i dobu zpracování žádosti, která se prodloužila i na několik týdnů.
Hypotéky už půjdou jen nahoru
Boom s nízkými hypotékami pomalu končí. Extrémně nízké úrokové sazby nám začaly pomalu růst již v březnu a nezastavily se ani v měsíci dubnu. Právě v tomto měsíci zvýšila sazby většina poskytovatelů hypoték včetně “velkých ryb”, jakými je Komerční banka, ČSOB nebo Česká spořitelna. 


Co všechno ovlivňuje sazby hypoték?


Český trh je zaprvé velmi konkurenční prostředí. Silná konkurence nedá jednotlivým finančním institucím šanci sáhnout po velkém zdražení, protože by tím přišly o zakázky. 


Druhým faktorem je, že zdražují zdroje na mezibankovním trhu, kvůli kterým se financování bankám značně prodražuje. To naopak nahrává zdražení hypoték. 


Třetí faktor je spjatý s probíhající koronavirovou pandemií. Na začátku doby covidové se odhadovalo, že virus mírně zpomalí realitní trh, což pozastaví poskytování hypoték (to se nestalo). Zároveň se očekávalo, že dojde k poklesu cen nemovitostí (a stal se přesný opak) a pozastaví se růst množství peněz v ekonomice (to se taktéž ukázalo jako liché). Peníze v ekonomice naopak přibyly. Realitní business byl zkrátka jeden z mála oblastí, kterých se covid nedotkl - nebo lépe řečeno - dotkl se ho pozitivně. Největší oblibě se v současnosti těší rekreační a investiční nemovitosti. 



Za čtvrtým faktorem o nové hypotéky stojí řada informací od analytiků i samotných bank, že sazby půjdou postupně nahoru. Rekordní počet ovlivňuje také zájem lidí o refinancování existujících hypotečních úvěrů. 


Pátým faktorem neutuchajícího zájmu o hypotéky je menší obava Čechů ze ztráty pravidelného příjmu. Nezaměstnanost se drží stále na velmi nízké úrovni. S příchodem jara roste i nabídka sezónních prací. 


Šestým faktorem je obava z vyšší inflace, která by mohla znehodnotit dosavadní úspory připravené na pořízení vlastního bydlení. To je jeden z důvodů, proč se mnozí Češi rozhodli nečekat a nakupovat. Češi totiž považují nemovitosti za jistou investici v nejisté době. Podíl úvěrů v selhání se drží na velmi nízké úrovni a naprostá většina Čechů je schopná své závazky splácet bez větších problémů. 


Sedmý faktor - zrušení daně z nabytí nemovitosti. 


Osmý faktor - rekordně se spoří, nejezdí se na dovolené a neutrácí se. Pozornost lidí se zkrátka obrátila na investice do bydlení. 


Investice do nemovitostí se považují za jistotu
Setrvalý růst cen nemovitostí má na svědomí zejména nadbytečné množství peněz v ekonomice. Většina investorů má strach z vysoké inflace, a proto stále častěji směřují peníze právě do nemovitostí. Slibují si, že si tak zajistí alespoň nějaké zhodnocení svých peněz a hlavně ochranu před zmíněnou inflací. Jiné druhy konzervativních investic (např. spořicí účty či různé bankovní nabídky) přestávají být výhodné. 


ČNB strategii zatím nemění
V nedávné době pořádala ČNB zasedání, na kterém se nic zásadního nezměnilo. Mezi hlavními argumenty zazněla nejistota ohledně dalšího vývoje české ekonomiky. Žádná změna se neočekává minimálně do léta. Bankovní rada se totiž nechce unáhlit a zvyšovat sazby předčasně. Zvýšení sazeb se bezesporu dočkáme v případě, že se inflace bude i nadále držet 3% hranice. 


Jak to bude dál podle ČBN?
V letošním roce se neočekává ekonomický růst vyšší než 2,2 % Zároveň se také očekává, že se inflace bude stále udržovat nad 2% hranicí. ČNB se tak snaží udržet rovnováhu mezi příliš vysokou inflací a hranou nízkého ekonomického růstu. 


Novela zákona o ČNB prošla Poslaneckou sněmovnou
Novelu zákona o ČNB schválila na konci března poslanecká sněmovna. Měla by dávat větší pravomoce do rukou ČNB. Nově podle ní ČNB bude moci stanovit limity úvěrových ukazatelů, které doteď pouze doporučovala. Nová pravidla také dají Centrální bance možnost vymáhat dodržování limitů a případně uložit pokutu za nedodržování, a to až do výše 10 milionů korun. Novelu zákona musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Platit by mohla začít na podzim letošního roku.


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: