V kostce pro makléře: COVID-19 a vývoji cen nemovitostí za poslední rok

Autor: Markéta Mazancová, datum: 27.4.2021

Ceny nemovitostí rostou a rostou “covid-necovid”. Makléři nemají co prodávat a lidé nemají co kupovat. A lépe jen tak nebude. Dobrou zprávou je, že alespoň víme, na co se připravit. V kostce shrnujeme, co nám o COVID-19 a cenách nemovitostí napsala média za poslední necelý rok.

Zatímco platy klesají, ceny nemovitostí rostou. V tom se aktuální situace liší od obvyklé krize - a to například od té po roce 2009, kdy klesaly příjmy populace a spolu s nimi i tržní hodnoty bytů. Tehdy značně poklesla poptávka a lidé nenakupovali. Současná situace se liší v tom, že má velká část populace dost peněz na to, aby investovala do nákupu bytů. (Seznam Zprávy, 10/2020). 


Realitní trh se dělí na vítěze a poražené
Během doby covidové se nejlépe dařilo retail parkům a průmyslovým nemovitostem (např. skladům či logistickým parkům), jejichž nájemce koronavir zasáhnul pozitivně, částečně nebo vůbec. Dobře se dařilo také bytům, a to zejména těm v Praze. Prodej bytů navíc ovlivnil strach z inflace a obavy investorů ze znehodnocení jejich úspor. Snad jediným typem nemovitostí, které lockdown zasáhl negativně, byly nemovitosti spojené s restauračními a ubytovacími službami  - např. hotely, restaurace aj. (EY, 12/2020).


Na dračku jdou chaty a domy se zahradou


Bydlení ve městě začalo ztrácet atraktivitu. Kavárny ve městech musely zavřít, kulturní akce se nekonají. Lidé přehodnocují svůj životní styl a do popředí zájmu se dostávají byty a domy na periferiích velkých měst. To je také důvodem nárůstu zájmu o developerské projekty mimo město, u nichž se ceny často téměř zdvojnásobily. Obrovská poptávka trvá také po bytech s předzahrádkou a po stavebních parcelách. 


Někteří odborníci aktuální situaci trhu s realitami hodnotí takto: “Nejistota, rostoucí poptávka po příměstských domech a bytech se zahrádkou, útěk do chalup a chat.” Podle E15 poptávku po nemovitostech posilují nízké úrokové sazby hypoték, zrušení daně z nabytí nemovitosti a vnímání nemovitosti jako bezpečné investice.


Stavební firmy nestíhají
Dalším faktorem, který ovlivnil růst cen nových nemovitostí je rostoucí vytíženost stavebních firem. Ty často kvůli nedostatku zahraničních pracovníků nestíhají stavět. Důkazem je, že za uplynulý rok stavební firmy dokončily v Praze nejméně nových bytů za posledních sedm let. Na začátku srpna 2020 evidoval Český statistický úřad v rámci nové výstavby 3010 nových bytů. To je o 554 méně v porovnání se stejným obdobím v roce 2019. Méně nových bytů stavební firmy dokončily pouze v roce 2013. S tím souvisí i nedostatek nových bytů na pražském trhu a růst cen nového bydlení. Zároveň poptávka po nových bytech zůstává stále silná, a to i mezi investory, kteří často investování do nemovitostí upřednostňují před komoditami či akciemi (iDNES, 11/2020). 


Pokles cen nájmů
Opačný trend můžeme pozorovat u nájemních bytů, kde začalo docházet k mírnému poklesu vlivem nové nabídky. Jedná se zejména o byty, které se do sekce “dlouhodobé pronájmy” přesunuly u platformy Airbnb či změnou hotelů na pronájmy apartmánů. Pro hotelové řetězce je to často jediná cesta, jak si zajistit alespoň nějaký příjem. Některé hotely dokonce neváhaly předělat pokoje na plně vybavené byty. Cena takových pokojů se pohybuje okolo 6500-8000,- Kč za měsíc (iDNES, 11/2020)


Za růst cen může strach a temné vize
V Německu si nechali vypracovat průzkum, který měl za úkol objasnit, proč lidé přestali prodávat své byty. Vyplynulo z něj, že téměř 60 % dotázaných má obavy z osobního kontaktu s realitním makléřem nebo zájemci. Už před krizí tam, stejně jako u nás, převyšovala poptávka po bytech nabídku. Chování vlastníků bytů také posílila zkušenost, jak je v těžkých dobách užitečné mít kvalitní bydlení (iRozhlas, 4/2021). 


Banky snižují odhadní ceny nemovitostí
S dalším postřehem se vytasil měšec.cz. Ten uvádí, že banky odhadují nemovitosti na nižší hodnotu, než je cena tržní. To může způsobit, že lidé budou obtížněji získávat hypotéky a cestu k vlastnímu bydlení. V důsledku toho se také může stát, že lidé budou potřebovat více vlastních peněz (měšec.cz, 2020). 


Růžová budoucnost?
Nejspíš nikoliv. O dalším vývoji realitního trhu rozhodne řada faktorů. Rozhodující je zejména konec lockdownu. Pokud by skončil do letošního léta, prý by stav mohl navázat na předcovidové období. V opačném případě se můžeme dočkat další vlny zpomalení a částečné stagnace. Nemáme ovšem očekávat, že by došlo k velkým propadům, jako tomu bylo při minulé hospodářské recesi (E15, 3/2021).


O vývoji cen bude velkou měrou rozhodovat i to, zda nemovitost leží v žádané lokalitě. Lze předpokládat, že bude pokračovat již započatá redukce cen u konkrétních, jednoznačně předražených nemovitostí. Například, zatímco na začátku roku 2020 bylo možné prodat byt 3+1 v pražském panelovém domě před rekonstrukcí za více než 6 milionů korun, v blízké budoucnosti se stejný byt za takovou cenu již neprodá. Plošně se však ceny příliš měnit nebudou (E15, 3/2021).  
Ale kdo ví, co zdroj, to jiný názor. Většina z nich se však shoduje na tom, že na pokles cen nemovitostí a ochotu lidí prodávat ve velkém se těšit příliš nemáme. 


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: