Poraďte klientům, jaké existují „dotace z EU“ na Brownfieldy

Autor: Markéta Mazancová, Ondřejka Harvalíková, 16.10.2019

Potýkáte se s prodejem nevyužívaného objektu? Odbornice na dotace Ondřejka Harvalíková vám v následujícím článku představí, jaké dotace na ně lze získat. Díky zjištěným informacím se pro své klienty stanete spolehlivými profíky ve svém oboru. 

Foto: příklad typického brownfieldu

Foto: příklad typického brownfieldu Poraďte klientům, jaké existují „dotace z EU“ na Brownfieldy

Co jsou brownfieldy?

Brownfieldy obecně rozumíme zastaralé, prostorově a technicky nevyhovující objekty, budovy a areály, z kterých po rekonstrukci či revitalizaci vzniknou místa pro rozvoj podnikatelských i nepodnikatelských aktivit. 

Foto: Díky dotacím mohou vzniknout nová pracovní místa

Foto: Díky dotacím mohou vzniknout nová pracovní místa Poraďte klientům, jaké existují „dotace z EU“ na Brownfieldy

Rozdíl mezi brownfieldem pro podnikatelské a nepodnikatelské prostředí

„Hned v úvodu chci vysvětlit rozdíl mezi pojmy brownfield pro nepodnikatelské a podnikatelské využití,“ otevírá téma Harvalíková.


Brownfield pro podnikatelské využití prochází ve vztahu k finanční podpoře několikaletým vývojem. Do letošního roku Strukturální fondy EU finančně podpořily ty projekty, díky kterým se zrekonstruovaly či revitalizovaly brownfieldy využívané výhradně pro výrobu či zpracovatelský průmysl.


Ukázka z praxe:


„Například jsme psali projekt pro jednu jihočeskou společnost, která získala dotaci cca 28 milionů korun na rekonstrukci bývalého výrobního areálu, ve kterém nyní rozšířila místo pro další profese související s jejím předmětem podnikání – například pro truhláře, zámečníky či lakýrníky,“ vypráví s pocitem dobře vykonané práce Ondřejka. 

Tato firma vlastnila velmi starý areál (včetně budov). Ten již dávno technicky nesplňoval podmínky pro činnost firmy. Firma se navíc ani nemohla rozvíjet, uvádět do praxe nejnovější trendy rozvoje, splňovat bezpečnost práce, energetickou legislativu aj. Jednalo se o MSP (malý střední podnik), který mohl získat dotaci na revitalizaci objektu až do výše 45 % uznatelných nákladů. Potřeboval k tomu splnit podmínky pro získání finanční podpory stanovené Ministerstvem průmyslu a obchodu a EU.

Foto: Brownfield před získáním dotace

Foto: Brownfield před získáním dotace Poraďte klientům, jaké existují „dotace z EU“ na Brownfieldy

Letošní dotace pro podnikatele se týkaly jen 57 obcí

O výše uvedených možnostech mluvím v minulém čase zcela záměrně, protože dle poslední výzvy MPO vyhlášené v letošním roce může být příjemcem dotace pouze ten podnikatel, který přímo vlastní brownfield (pronájem je nepřípustný), a navíc má obor podnikání tzv. CZ NACE - 55 Ubytovací služby, a/nebo 56 Stravovací služby, podávání nápojů. Tyto kódy vyčtete z Živnostenských listů jako obor podnikání. Žadatelé měli možnost získat 45 % všech uznatelných nákladů, zbylých 55 % museli dofinancovat z vlastních zdrojů,“ specifikuje odbornice na dotace.


Obory podnikání může žadatel na Živnostenský list doplnit i v době přípravy žádosti. Podnikatel ale musí tuto činnost v revitalizovaném či rekonstruovaném brownfieldu vykonávat v následujících minimálně 5 letech. To tedy znamená, že je podporována infrastruktura pro podnikání v cestovním ruchu, nikoliv však celoplošně po celé ČR, ale jen v 57 obcích. Tyto obce byly vybrány jako obce s největším přírodně kulturním potenciálem pro rozvoj cestovního ruchu.


„V tuto chvíli například intenzivně připravujeme projekt ve spolupráci s architekty a projektanty na přeměnu staré PS roty v místě pohody a klidu uprostřed překrásné přírody. U tohoto projektu usilujeme o získání dotace v řádech desítek milionů korun,“ uvádí Harvalíková další příklad z praxe.

Foto: Brownfield po obdržení dotace

Foto: Brownfield po obdržení dotace Poraďte klientům, jaké existují „dotace z EU“ na Brownfieldy

Nepodnikatelské využití: ve hře jsou obce

Brownfield pro nepodnikatelské využití lze znovu plnohodnotně využít výhradně v dalším rozvoji obce a musí sloužit široké veřejnosti. To tedy znamená, že takto definované objekty a plochy musí vlastnit obec.


Vzniknout v nich může například nový obecní dům, obřadní síň, knihovna, kulturní dům, klubovna pro místní spolky apod. Obec může také zřídit místní veřejné sportoviště, nebo parkoviště či novou hasičárnu.


„A to není ještě konečný výčet, protože projekt může být zaměřen také na revitalizace zeleně včetně možného zbudování zón aktivního a pasivního odpočinku. Mezi uznatelné náklady patří také demolice objektů, parkové úpravy, vybudování dětského/workoutového hřiště, nebo odpočinkové zóny atd.,“ doplňuje odbornice na dotace.


„Lze skutečně zrealizovat mnoho velmi zajímavých a velmi prospěšných projektů,“ zdůrazňuje smysluplnost tohoto typu dotací.


„Nejnovější projekt pro nepodnikatelské využití, na jehož realizaci jsme žádali letos v květnu finanční příspěvek pro našeho klienta - obec v 70 % z celkové výše uznatelných nákladů (cca 25 milionů korun), je revitalizace bývalého hospodářského dvora, který byl původně renesančním zámečkem postaveným v roce 1614,“ pochvaluje si Harvalíková možnosti, které dotace nabízejí. 

Foto: Bývalý renesanční zámeček před rekonstrukcí se zařadil také mezi brownfieldy

Foto: Bývalý renesanční zámeček před rekonstrukcí se zařadil také mezi brownfieldy Poraďte klientům, jaké existují „dotace z EU“ na Brownfieldy

!!!


„Nová výzva pro brownfieldy pro nepodnikatelské využití, jejichž podporu bude možné žádat do cca května roku 2020, očekáváme každým dnem,“ uzavírá Harvalíková.


Zůstaňte s námi ve spojení a mějte pro své klienty vždy žhavé a aktuální zprávy!

 
Po zveřejnění výzvy vás budeme informovat!

!!!

 

 

 Poraďte klientům, jaké existují „dotace z EU“ na Brownfieldy


Radí: Ondřejka Harvalíková

Vede vlastní firmu Novi Solutions. Dotačními mechasmy EU se zabývá již více než 20 let.

Ráda Vašim klientům poradí s možnostmi čerpání dotací z EU v otázce Brownfieldů.

Více info na: www.novisolutions.com


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: