Jak a kde získat zdarma fotky?

Děláte nový web realitní kanceláře? Chystáte leták pro makléře? Potřebujete vytunit svou sociální síť? Základním stavebním kamenem prezentací jsou fotografie, ilustrační snímky.. zkrátka hezké obrázky. Jenže kde pěkné fotky vzít a nekrást? Možností je více. 

1) Vlastní archiv

První a nejjednodušší cestou je pořídit si snímky sám. A pak ze svého mobilu či foťáku stáhnout a použít. Vaše prezentace tak dostane autentickou podobu, a v podstatě zadarmo a aktuálně.
Výhody: originální fotografie, budete je mít jen vy. Nulové cenové náklady. Rychlost pořízení.
Nevýhody: často ne zcela kvalitní provedení. To snad lze prominout na sociální síti, ale nefunguje to při profesionální prezentaci, kde výsledek působí lacině.

2 ) Fotobanky - placené

Výběr je veliký. Mezi nejznámější patří shutterstock.com nebo flickr.com. Fotobank jsou však stovky a mají ve svých databázích miliony snímků. Kolik ta legrace stojí? Při jednorázovém využití nejčastěji od 50 - 100 Kč/ snímek. Při základním ročním předplatném se dostanete na cenu kolem 20 - 30 Kč/ snímek.
Výhody: opravdu široký výběr kvalitních fotografií
Nevýhody: nejde o bezplatný zdroj, za každou jednotlivou fotografii musíte platit. Pokud si nezaplatíte výhradní licenci na daný snímek, je rovněž obvyklé, že za čas najdete "vaší" fotografii použitou i jinými uživateli. Typickým příkladem jsou třeba manažerské fotografie všeho druhu. 

3) Fotobanky - bezplatné

I ty existují a pro realitní kanceláře, které potřebují fotografie jen občas, jsou asi nejvýhodnější. Jistý počet snímků stažení snímků zdarma "na vyzkoušení" nabízí i velcí hráči na trhu, jako je například stock.Adobe.com (nabízí prvních 10 fotek zdarma). Jiné tipy: pexels.compixabay.com (1,5 milionu obrázků, vyhledávání i v češtině),  unsplash.compngtree.com (3,5 milionu png obrázky s průhledným pozadím, denně 3 obrázky ke stažení zdarma), textures.com (textury pro pozadí, zdarma jen verze obrázků s nejmenšími rozměry) či nově spuštěný pikwizard.com.

4) Google apod...

Nejlákavější a nejrychlejší cestou k nalezení vhodné fotografie je pro amatéry zřejmě vyhledávač Google a jeho sekce s obrázky. Pozor, většina fotografií má autorské licence! I zde je však cesta - pokud najdete fotografii s popiskem "creative commons", snímek můžete ve velkém míře případů s klidným svědomím použít. Přečtěte si ale předtím článek o poskytování těchto licencí na https://creativecommons.org/licenses/?lang=cs 

Ing. Jan Cempírek


obchodní ředitel
ČESKÉREALITY.cz


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: