3 tipy pro makléře: Jak může Feng Shui pomoci rychlému prodeji domu za maximum ceny
Autor: Markéta Mazancová, datum 23. 11. 2021
Ať už Feng Shui věříte, nebo ne, vždy je možné si z něj vzít praktické rady a přenést je do bytového designu. Správné rozmístění nábytku, harmonie barev a vzájemná kombinace prvků může být tím, co rozhodne o úspěchu při prodeji nemovitosti - tedy o rychlosti a maximálním zisku. V následujícím článku vám představíme tři praktické tipy, které můžete přenést do svého homestagingu.
Co je to Feng Shui?
Feng Shui asi netřeba dlouho představovat. Přesto v krátkosti - jedná se o starověké čínské umění nebo, chcete-li, filozofii, která udává nejen, jak uspořádat interiér, ale také, jak uspořádat celý fyzický svět kolem nás tak, abychom našli harmonii a rovnováhu s duchovním světem. Ačkoliv tento systém existuje již několik tisíc let, západní svět si jej uzpůsobil k obrazu svému teprve nedávno a postavil ho do role “módního výstřelku” interiérového designu.
Zatímco celé učení Feng Shui by naplnilo několik knih o velikosti “Tolkiena”, je mnohem snazší zaměřit se na několik klíčových principů, které cílí na vytvoření působivého designu interiéru.
Základem praktického Feng Shui jsou pravidla rozmístění nábytku, zbavování se věcí a doplňování jinými a používání správných barev a materiálů.
Uspořádání nábytku
První velkou výzvou bude přesvědčit prodávající, aby byli ke změně v rozmístění nábytku svolní. Ještě větším oříškem to bude tehdy, pokud prodávající v nemovitosti stále bydlí.
A teď ke slíbeným zásadám v rozmístění nábytku:
příliš velké množství nábytku v interiéru brání toku energií,
neblokujte přirozené cesty, které prochází skrze jednotlivé místnosti,
pohovku a židle neumisťujte přímo ke dveřím,
sedačky neumisťujte naproti sobě. Vzbuzuje to dojem konfrontace mezi lidmi. Vždy je lepší je postavit pod jiným než pravým úhlem,
nikdy nezavěšujte zrcadla hned naproti vstupním dveřím. Nutí to nově příchozí, aby se nově konfrontovali nejprve sami se sebou. Mnohem výhodnější je umístit zrcadla tak, aby odrážela něco hezkého - obrazy, výhled z okna apod.
velkou pozornost věnujte zejména umístění postelí. Ty by nikdy neměly být umístěné naproti dveřím.
Stejný princip jako pro nábytek platí i pro věci. I zde uplatníte minimalistický princip, který potvrzuje, že čím méně, tím lépe. Zaplněný prostor totiž odráží zaneřáděnou mysl. Lidé nechtějí kupovat dům nebo byt, v němž se hned po vstupu cítí vystresovaní, protože prostor je natolik zasekaný nahromaděnými věcmi, že zde energie proudí velmi špatně.
TIP: V uklizeném prostoru se lidé budou vždy cítit klidněji a uvolněněji.
2. Energie, která vychází z barev
Energie, která vychází z barev, ovlivňuje náladu místnosti zásadním způsobem. Na stěny volte vždy neutrální barvy. Ty by také měly korespondovat s nábytkem.
Barvy lze však do interiéru začlenit i pomocí dalších prvků, jakými jsou např. polštářky, vázy, umělecká díla nebo další živé dekorace. Trik spočívá v tom, že pro každou místnost je dobré zvolit určitou barvu. Inspirovat se můžete mřížkou (mapou) Bagua. Jedná se o energetickou mapu, jejímž cílem je zorientovat nás ve správném umístění barev (a jiných prvků) na základě orientace domu na světové strany. Obecně lze říci, že existují barvy, které uklidňují, a pak ty, které naopak mají tendenci energii rozproudit.
Při výběru barev myslete také na to, jak je místnost využívaná. Ložnici byste například měli vždy ladit do uklidňujících, odpočinkových barev, oproti tomu obývací pokoj by měl vzbuzovat energii. Pokud je v místnosti málo přirozeného světla, vsaďte rozhodně na teplé barvy, které evokují slunce - např. žlutá nebo oranžová.
3. Zahrňte všech 5 prvků
Překlad Feng Shui znamená doslova “vítr a voda”. Není se pak čemu divit, že v praxi hrají ve Feng Shui hlavní roli základní prvky, kterými jsou voda, dřevo, oheň, země a kov.
Jednotlivé prvky jsou podle Feng Shui pro život natolik zásadní, že někteří věří, že správný prvek umístěný na správném místě může ovlivnit život k lepšímu. V našem případě však nejde o zlepšení vašeho života, nýbrž o zlepšení prodejní ceny nemovitosti a o rychlost. Snažte se proto docílit rovnováhy mezi stávajícím nábytkem a barvami, které již v nemovitosti jsou.
Nyní představím, co jednotlivé prvky znamenají v praxi:
Voda - fontány, zakřivené tvary, modrý nebo černý dekor, zesiluje dopad dřeva, snižuje dopad kovu, vyrovnává dopad ohně
Dřevo - živé rostliny, vyobrazení lesa, zelený a hnědý dekor, zesiluje dopad ohně, snižuje dopad vody, vyrovnává vliv země
Oheň - svíčky, elektronika, osvětlení, trojúhelníkové tvary, červený a oranžový dekor, zesiluje dopad země, zlehčuje dopad dřeva, vyrovnává dopad kovu
Zem - keramika, kamenina, vyobrazení krajiny, béžový a žlutý dekor, zesiluje dopad kovu, zlehčuje dopad ohně, vyrovnává dopad vody
Kov - kovové povrchy, kruhové tvary, skály, kameny, bílý a šedý dekor, zesiluje dopady vody, zlehčuje dopady země, vyrovnává dopady dřeva
Takto představené to může znít docela složitě. Aplikace je ve skutečnosti docela jednoduchá. Pokud některých prvků je v místnosti přespříliš, je možné rovnováhu vyvážit doplněním jiným předmětem.
V praxi: pokud je v místnosti krb, neměl by být celý pokoj vybaven tmavým nábytkem. Působilo by to dojmem, že celý pokoj co nevidět vzplane. Ze stejných důvodů byste také neměli intuitivně chuť pověsit si nad krb televizi. Oproti tomu byste měli chuť na krbovou římsu položit nějaký vodní prvek.
Bez ohledu na to, zda věříte v duchovní aspekty Feng Shui, lze si z něj vzít rozumné rady pro bytový design. Vzhledem k tomu, že kupující možná najdou více nemovitostí, které by jim mohly vyhovovat, mohou být pocity hlavním argumentem, proč zaplatit za tu či onu cenu v plné výši a nesmlouvat o ceně.
Oproti tomu nevhodný bytový design (špatné rozmístění nábytku apod.) může v kupujícím vyvolávat pocit, že s domem není něco v pořádku. Použití Feng Shui může mít zásadní dopad na to, zda se dům prodá rychle nebo pomalu a zda bude třeba slevovat nebo ne.