Sonda do zákazníkovy duše: co řeší mámy malých dětí ohledně realit?

Autor: Markéta Mazancová, datum: 29.4.2022

 

Makléř by měl být tak trochu i psycholog a neukazovat pouze nemovitost, nýbrž pomáhat najít řešení životní situace. Pojďme se proto nyní podívat, co řeší mámy malých dětí v oblasti realit. Udělala jsem si rešerši na diskusních fórech typu eMimino nebo Modrý koník. 

 Sonda do zákazníkovy duše: co řeší mámy malých dětí ohledně realit?


Chcete pomoci prodávajícím získat co nejvíce peněz za nemovitost? Asi vás nepřekvapí, když na vás vybalím, že je potřeba najít kupujícího, který bude ochotný zaplatit maximum. K tomu je třeba lidem skutečně rozumnět a přemýšlet jako oni. 
 
Poslechněte si v kostce, co tedy ty mamky řeší!
#1: Jak se vejdeme do malého bytu?
I několika členné rodiny se někdy musí spokojit s bytem 2+1, 2+kk nebo dokonce i menším. Nejčastějším tématem, které řeší, bývá spaní. Řeší se, jak se vejde velká postel do jedné z místností, zda jde sklápět či nakolik je to praktické. Diskutující maminky se spolu v diskuzích snažily vyřešit také otázku návštěv. Mnohé se za skromné podmínky stydí a raději si návštěvy nezvou. Velkým problémem také je, že si jednotliví členové rodiny nemají kam “zalézt”. V neposlední řadě se řeší také nedostatek úložných prostorů. 


Matky se v diskuzích navzájem ujišťují, že existují i rodiny se čtyřmi dětmi, které bydlí v bytě 2+1. Jiná účastnice diskuze uvedla, že zná rodinu se třemi malými dětmi, která bydlí na 30 metrech čtverečních. Prostě, když se chce, všechno jde…


Tipy pro lepší prodej malých bytů rodinám s dětmi: Zkuste se pustit do spolupráce s prodejci sklápěcích postelí nebo s bytovými architekty, kteří umí navrhnout malý byt tak, aby v něm vytvořili zdání velkého prostoru. Spolupráce může být přínosná pro obě strany, zatímco vy jako makléři získáte vizualizaci možných řešení, bytový architekt nebo prodejce sklápěcích postelí může na vaše doporučení získat zákazníky. 


Druhým tipem je ukázat klientům životní styl zvaný minimalismus. Existuje už i spousta knížek a video návodů na YouTube, díky kterým si člověk může udělat v bytě (a zároveň v životě) prostor na to skutečně důležité tím, že neskladuje zbytečnosti.


#2: Hledání inspirace pro rekonstrukci
Maminky se hodně baví o tom, kde najít inspiraci pro přestavbu bytu, který právě koupily.  


TIP lepší prodej bytů před rekonstrukcí: Jako makléř mějte zásobník tipů na rekonstrukci (i graficky zpracovaný), zajímejte se o bytovou architekturu a udělejte si přehled o cenách a v neposlední řadě se vzdělejte ve stavařině - co je a není technicky možné, jak poznáte nosnou zeď, kdy je potřeba stavební povolení/ohlášení apod.


#3: Na kolik vyjde rekonstrukce?
Tak to je obrovské téma! Maminky diskutují jednotlivé položky z rekonstrukce, co všechno se v bytě dělalo, na kolik je vyšla celková rekonstrukce apod. Co překvapivě nikdo moc neřeší je využití bytového designéra.


#4: Nárůst cen - z nemovitosti i za rekonstrukci
V kurzu jsou otázky o tom, jak nám za poslední rok nebo dva vzrostly ceny materiálu, jak se tato cena promítá do ceny stavby a jakou politiku mají stavební firmy při navyšování cen. Zdražování připisují opatřením, která se pojí s pandemií covid-19 a zvažují, jak ušetřit. Mezi návrhy zaznělo: stavět svépomocí, slevit z požadavků nebo si domlouvat jednotlivé řemeslníky, nikoliv tedy zadat celou zakázku firmě. Jiná mamka však argumentuje tím, že nejlepší cestou je oslovit firmu, protože ta je schopná se dostat na mnohem lepší ceny při odběru materiálu, protože odebírá ve velkém.  


#5: Zkušenosti s jednotlivými výrobci domů
Poměrně hodně jednotlivých diskusí se týká zkušeností s jednotlivými firmami, které vyrábí domy na klíč. 


TIP: Pokud se ve vašem portfoliu nacházejí pozemky, rozhodně stojí za to navázat spolupráci s výrobci typizovaných domků. Neodpustím si však poznámku o tom, že typizované domky bývají téměř vždy “peklo v architektuře”. Ale co naděláme! Většina lidí v nich vidí nejlevnější řešení projektu na dům.

 Sonda do zákazníkovy duše: co řeší mámy malých dětí ohledně realit?

#6: Dá se vydělat jako realitní makléř?
A to je překvapivě hodně diskutované téma! Maminky se spolu baví o tom, kdo pracuje jako realitní makléř, zda se touto prací dá uživit a jestli se dá dělat při mateřské nebo s malými dětmi. 


#7: Jak motivovat realitního makléře?
Tak tohle téma vypadá na první pohled docela děsivě. A ono opravdu děsivé je. Zakladatelka diskuze otázkou myslela, jak motivovat makléře k tomu, aby pomohl najít vysněnou nemovitost. Některé účastnice diskuze si však téma vyložily tak, zda se makléři nabízí úplatek, aby prodal nemovitost právě jim. 


TIP: Práce s poptávkou je u nás stále pole neorané a málokdo s poptávkou systematicky pracuje nebo si dokonce za hledání nemovitosti řekne o peníze.


#8: Recenze na konkrétní makléře a kanceláře
Maminky si hodně předávají informace o tom, jak která kancelář nebo makléř pracují a jaké s nimi mají zkušenosti.


#9: Jak obejít realitní kancelář?
I takto zní dotaz v jedné z diskuzí. Maminky tazatelce radí, že je třeba si zjistit, zda má majitel s realitkou podepsanou výhradní nebo nevýhradní smlouvu. Jiná žena přichází s návrhem, aby s prodejem počkali, než realitní kanceláři vyprší smlouva. Překvapivě nepadají téměř žádné moralizující poznámky, že je to neetické jednání.


#10: Otázky ohledně převodu a řešení sousedských sporů
Zkrátka maminky toho řeší hodně. Sousedské spory sice makléř za klienty nevyřeší, nicméně pokud správně poradí nebo minimálně klienta vyslechne, může tak získat jeho náklonnost a uzavřít s ním smlouvu o zprostředkování prodeje a podobně. 


Závěrem
Trocha altruismu nikdy nikomu neuškodila. Nalaďte se na klientovu vlnu, získejte jeho srdce a následně i jeho peníze (samozřejmě výměnou za plnohodnotné služby)! 


Makléřskému řemeslu zdar!




 

 

 

 

 

 

 


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: