Investovat do vyklizení nemovitosti z vlastní provize se vyplatí

Datum: 20.11.2020, autor: Markéta Mazancová

Tentokrát jsme se podívali na zoubek jedné ze služeb, která souvisí s makléřským řemeslem. Jedná se o vyklízení nemovitostí. Na to, jak vše probíhá, kolik to stojí a kdo vyklízení hradí, jsme se zeptali Jiřího Sixty, jehož firma se zaměřuje na vyklízení a údržbu nemovitostí ve Středočeském kraji. 

Od vyklízení po home staging

Kromě vyklízecích prací zajišťuje firma kompletní přípravu nemovitosti na prodej, třeba i včetně úpravy zahrady či home stagingu. “Mnoho makléřů, s kterými trvale spolupracujeme, nám vždy nejprve zašle fotografie stavu nemovitosti, třeba na Messenger. Na základě toho naceníme naši službu a dáváme se do práce, “ říká Jiří Sixta, který již několik let velí společnosti Sixta company service s.r.o.

Co se děje s odvezenými věcmi dál?

V dnešní době se vše musí třídit. A to nejen kvůli tomu, že by se mezi věcmi mohly nacházet cennosti, ale také kvůli tomu, že na sběrném dvoře odebírají pouze roztříděný materiál.
 
“Pokud se najdou v bytě nějaké cennosti, například šperky, vždy uvědomujeme makléře nebo majitele. I když s majitelem se velmi často vůbec nesetkáme,” uvádí Sixta. “Jiné věci, které se dají ještě zhodnotit, odvezeme na uskladnění a přemýšlíme, co s nimi dál.”

 Investovat do vyklizení nemovitosti z vlastní provize se vyplatí

Vyklízení nových bytů. Proč a jak?

Někdy se stane, že si lidé přejí vyklidit úplně nové a nově zařízené byty. Často se vyklízí nové exekučně zabavené byty nebo byty nevhodně zařízené od developera. “Odvezené věci se pak použijí třeba na home staging,” vysvětluje Jiří.
 
“Když si lidé zařizují byt za 7 nebo 8 milionů v základu, tak si ho chtějí zařídit podle svého,” říká Sixta a vzpomíná na případ z praxe. “Jednou jsme dostali za úkol vyklidit pět nových bytů v jednom proskleném věžáku na Žižkově. Za realitkou přišel klient, platil hotově a požadoval vyklízení bytů do 3 dnů. Odvézt chtěl také kuchyně, odstranit podlahy, koupelnu, zkrátka si přál vytvořit z bytu úplný holobyt.
 

Kdo vyklízení hradí? Makléř nebo majitel?

Vždy záleží na situaci. Někteří makléři hradí vyklizení z vlastní provize. V jiných případech makléři přesvědčí prodávajícího, že díky této investici utrží prodejem více peněz. Výjimkou není ani to, že se o investici obě strany podělí.
 
Investice do přípravy nemovitosti se obvykle velice rychle vrátí, protože:
 
  1. se nemovitost rychle prodá,
  2. nikdo nesmlouvá o ceně. Ba naopak! Mnohdy se nemovitost prodá ještě dráž, než klient požaduje.
 
Velkou chybu dělá každý makléř, který se zdráhá vyklízení zaplatit ze své provize. Například v září jsme připravili sedm bytů v Praze na prodej. Všechny se následně prodaly v řádu dnů. A to i přesto, že některé byly v nabídce již třeba i rok a déle,” potvrzuje výhodnost investice specialista na přípravu nemovitosti k prodeji a přidává jeden příběh.
 
“Jeden z těch bytů byl na Chodově a visel v nabídce již rok a půl. Bydlel v něm člověk, který měl mnoho psů a nedbal o hygienu. Makléřka tam raději nikoho ani nevodila. Nakonec se podařilo byt vyklidit, vydezinfikovat, vyderatizovat, vymalovat. Polovinu zaplatila makléřka, polovinu prodávající. Byt se ihned poté prodal.”

I dnes se najdou makléři, kteří toho o přípravě nemovitosti na prodej moc neví

Překvapivé je, že se i v dnešní době stále ještě najde mnoho makléřů, kteří toho o přípravě nemovitosti na prodej moc neví. Taková neznalost je vždy v neprospěch klienta i makléře.

Cena za vyklizení

Cenu určuje mnoho faktorů - např. množství vyklízených věcí, zda je v domě výtah, vzdálenost od nejbližší smluvní skládky aj.
 
Například - vyklizení bytu 3+1 může vyjít třeba jen na 15.000,-Kč. Oproti tomu u bytu o dispozici 1+1, v němž bydlel důchodce sběratel, může vyjít jen odvoz nepořádku na 30.000,-Kč.
 
“Makléři mají mnohdy zkreslené představy o nákladnosti vyklízení. Pokud do toho ale jdou a hradí vyklízení nemovitosti z vlastní provize, vždycky vědí, že na tom vydělají,” uvádí Sixta.
 

Co dělat, pokud je nízký rozpočet?

To nejdůležitější minimum je úplné vyklizení nemovitosti. Základem je, aby nemovitost byla čistá, prázdná a zametená. Pokud zbydou nějaké peníze, je dobré nemovitost vybílit. Tak se nemovitost stane světlou, bílou, ještě o něco čistější a voňavou. Pak už každý klient může zapojit svou fantazii bez rušivých vlivů.
 
Pozor! Velmi negativním dojmem působí, pokud v nemovitosti zůstane vybavení po starém člověku, např. starý gauč, houpací křeslo, televize a jiné. Pokud takový byt navíc prodávají dědicové, každého zákonitě napadne, že v něm někdo zemřel.

K vyklízení dává pokyn makléř, s majitelem se často ani nesetkáme

V případě prodeje přes realitní kancelář firma Sixta obvykle komunikuje jen s realitním makléřem. “Prodávající se v koordinaci přípravných prací na prodej často vůbec neangažují a obvykle se s nimi ani nepotkáme,” uzavírá Sixta.

V článku radí:
 
Specializuje se na vyklízení a údržbu nemovitostí nejen v Praze, ale i po celém Středočeském kraji. Zajišťuje kompletní přípravu nemovitosti na prodej, a to od vyklizení, úpravy zahrady až po home staging.
 


Přidejte svůj komentář

Další tipy a novinky:

Odkazy na servery: